Ki kell adni a Gripen-beruházások listáját
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarország északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
Gergely Zsófia, az Origo újságírója 2007-ben azért fordult a bírósághoz, mert az NFGM jogelődje, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium megtagadta a Gripen ellentételezésével kapcsolatban kért adatokat.
A tárca arra hivatkozott, hogy a Gripen cég üzleti titokra hivatkozva nem járult hozzá a kért adat közléséhez. A minisztérium azzal is érvelt, hogy az ellentételezési folyamatot a kormány még nem zárta le, ezért döntéselőkészítésként kell értelmezni az eddigi elfogadott ellentétezést.
Magyarország 2001-ben kötött szerződést a Gripen repülőgépek vásárlásáról. A szerződés összértéke 210 milliárd forint volt. A beszerzéséhez kapcsolódó ellentételezési megállapodás célja a magyar export és a magyarországi befektetések elősegítése volt.
Az offset program szerint a 14 harci repülő bérleti díjának 32 százalékát hazai beruházásként, a fennmaradó részt pedig a svédországi magyar export növekedését elősegítő üzleti tevékenységgel, illetve hazai hadiipari kapacitások igénybevételével kellett a svéd félnek teljesítenie.
Az offset szerződést időközben módosították, amely szerint az
ellentételezés összege 114 milliárd forintról 191 milliárd forintra,
a befektetési hányad értéke pedig 34 milliárd forintról 55 milliárd
forintra nőtt. Az ellentételezési program futamideje az eredeti 12
évről 14 évre hosszabbodott meg.
Miután nem kapta meg a kért adatokat, az újságíró a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével pert indított a tárca ellen. Az ítélőtábla keddi ítélete szerint a minisztérium törvénytelenül tagadta meg az adatok kiadását.
A bíróság megállapította, hogy az újságíró nem üzleti titkot kért, hanem annak felsorolását, hogy mire költötték a közpénzen beszerzett vadászgépek ellentézéseként vállalt összeget. Az ítélőtábla az ellentételezés elfogadását nem döntéselőkészítésnek, hanem döntésnek minősítette, amelyek alapján megvalósultak a beruházások.
A bíróság ezért felszólította a tárcát, hogy az ítélet kézhezvételétől számított 15 napon belül hozza nyilvánosságra azoknak a cégeknek a pontos listáját, amelyek részesültek az ellentételezési programból. Ez körülbelül nyolcvan magyar céget jelenthet, az Origó szerint ugyanis a perben is ennyi cégre hivatkozott a minisztérium jogi képviselője.
A Gripen International augusztus közepén jelentette be, hogy a vállalt 2015-ös határidőnél korábban, már az idén teljesítette a 7,419 milliárd svéd korona (kb 185 milliárd forint) értékű, a magyar honvédség vadászrepülő vásárlásával kapcsolatban vállalt ellentételezést a Saab-Gripen csoport.
Az NFGM Kommunikációs Főosztálya az MTI-t a Fővárosi Ítélőtábla
döntését követően, kedden arról tájékoztatta, hogy a minisztérium az
írásos ítélet kézhezvételét követően ad tájékoztatást a további
lépésekről.