Megérkezett az utolsó három Gripen is
További Belföld cikkek
- Betiltották a szilveszteri tűzijátékozást a III. kerületben
- A dolgozók váratlan élethelyzetei miatt szünetel a fül-orr-gégészeti ügyelet a szekszárdi kórházban
- Tízmillió forintos büntetést kapott a Magyar Vízilabda Szövetség
- A pécsi püspök is bocsánatot kért az egyház által elkövetett bűnökért
- Kövér László szerint a „vérfagyasztó” romániai fejlemények Magyarországon is megismétlődhetnek
A svéd Saab repülőgépgyára csütörtökön leszállította Magyarországnak az utolsó Gripen vadászrepülőgépeket is, derül ki a cég legfrissebb közleményéből. Ezzel hazánk rendelkezésére áll mind a tizennégy negyedik generációs vadászgép, amikre 2001-ben kötött tízéves bérletszerződést az Orbán-kormány nemzetbiztonsági kabinetje.
A három együléses (C-jelzésű) repülőgép csütörtökön szállt fel a linkopingből és még aznak landoltak is a kecskeméti repülőbázison. A gépeket a svéd légierő pilótái hozták be "szárnyon" Magyarországra.
"Ezzel befejeződött a 14 Gripen harci gép szállítása a szerződésben foglalt határidőre és feltételek mellett" - jelentette ki Mats Hansson, a Gripen programigazgatója, majd köszönetet mondott a svéd és magyar illetékeseknek, akik sikerre vitték a két ország közötti együttműáködést.
Ezzel Magyarország lett a harmadik európai állam - Svédország és Csehország után - aminek légierejében a Saab vadászgépei repülnek. A repülőgépgyártó cég közlemény hangsúlyozza, hogy ezek a 14 új gép a gripenek legújabb verziói, a pilótafülkében színes kijelzőjű monitorok segítik a pilóta dolgát, a gépek levegőben utántölthetők és megfelelnek az összes NATO-előírásnak.
2009-től, ha minden pilóta kiképzése befejeződik, a Gripen repülőszázad teljesen hadra fogható lesz, addig az orosz MiG-29-esek látják el a légtér védelmét.
A Gripen-beszerzés körüli hazai korrupciógyanús ügyek tisztázása továbbra is várat magára. Mint ismeretes, egy svéd tévétársaság bemutatott egy dokumentumfilmet a cseh Gripen beszerzés hátteréről. A film állítása szerint összesen 27 milliárd forintnak megfelelő összeggel kenték meg a cseh hivatalnokokat a gyártók. A magyar szál is e film kapcsán jött a képbe.
A riport szerint tanácsadóként egy osztrák gróf, Alfons Mensdorff-Pouilly is közreműködött az ügyben, aki fegyverlobbistaként állítólag nyolcmillió dolláros jutalékot kapott. Felmerült, hogy ebből a pénzből korábban magyar döntéshozókat is megpróbálhatott meggyőzni arról, hogy Magyarország a Gripeneket válassza. A svéd ügyészség nyomoz, a nyomozást már kiterjesztették Magyarországra is. Időközben egy CIA jelentés is megerősítette, hogy a Gripent gyártó hadiipari csoport "dollármilliókkal" kent meg magyar pártokat a kedvező döntés érdekében.