Több százezer kismama perelhet az elmaradt pótlék miatt
További Belföld cikkek
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
A január 28-án kihirdetett jogerős ítéletekben kamatokkal együtt összesen több mint félmillió forintot ítéltek meg a három kismamának. A per előzménye, hogy hét évig elfelejtettek hatályon kívül helyezni egy jogszabályt, amelynek alapján havi hatezerhétszáz forint jövedelempótlék járt volna a kismamáknak a gyes mellett.
A felperesek 1998-ban és 1999-ben született gyermekeik után kérték egy 1979. évi minisztertanácsi rendelet 1994. évi módosítására hivatkozva a havi 6700 forintos jövedelempótlékot. A módosítás szerint a kismamáknak a gyes mellett jár a jövedelempótlék is. Ezt a jogszabályt csak 2002. március 7-én helyezte hatályon kívül egy kormányrendelet. A kismamák többször is kérték szülés után a támogatást, de egy jogszabályra hivatkozva a területi államháztartási hivatalok elutasították.
A hivatal szerint nem jár pluszpénz
A TÁH jogértelmezése szerint az 1994-es módosítás úgy rendelkezik, hogy a jövedelempótlék meghatározott összegű gyes mellett járt. Amikor pedig 1996-ban a gyes összegét az öregségi nyugdíj minimumához igazították, a hivatal úgy vélte: a nem meghatározott összegű gyes mellé már nem jár a jövedelempótlék. A TÁH érvelése szerint a jogszabály azzal, hogy a gyes összegét a mindenkori öregségi nyugdíjminimumhoz igazította, kezelte az infláció gyesre gyakorolt hatását, és szükségtelenné tette a jövedelempótlékot.
Százmilliárdokat fizethet az állam
A kismamák jogi képviselője, dr. Radovics Csilla a Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy több százezer olyan kismama követelhetné a támogatást, aki az ötéves elévülési időt figyelembe véve 1998 tavaszától 2002. március 7-ig - ekkor helyezték ugyanis hatályon kívül a jövedelempótlékról szóló rendeletet - gyesben részesült. Ez esetben százmilliárdokba kerülhet az államnak az igények teljesítése. Az ügyvédnő közölte: Békés megyében és Somogyban több új ügyfele jelezte igényét a helyi TÁH-ok felé. Hozzátette: a Békés megyei hivatal még nem reagált beadványára, a somogyi pedig elutasította a kérelmeket, csakúgy, mint az első három esetben tette.
A minisztériumok szerint sem jogos a pótlék
Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője az MTI érdeklődésére annyit mondott: szorgalmazzák a felülvizsgálati eljárás megindítását. Arra nézve viszont még nem végeztek számításokat, hogy milyen költségvetési kihatásai lehetnek az ügynek. A kormányszóvivő egyelőre nem kívánta kommentálni a bírósági döntést. A szaktárca illetékese, Pordán Endre, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) helyettes államtitkára is úgy véli, hogy a jogszabályok alapján az 1996. április 14. után szült kismamáknak a gyes mellett nem jár jövedelempótlék.