További Belföld cikkek
- Egy tiltakozó tábla felmutatásáért vegzáltak órákon keresztül a TEK-esek egy férfit október 23-án
- Keddtől lezárják Budapest egy részét Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye miatt
- 126 szúrással gyilkolta meg párját egy fiatal férfi Csornán
- Elégedettek a kormány árvízvédelmével, de érzik a klímaváltozást a magyarok
- Forgács Gábor lánya is megszólalt a színész haláláról
A miniszterelnök úgy vélte, „az elmúlt tizenöt év úgy általában rendben van, de nagyon nincsen rendben sem a jelen, sem a jövő”. A rendszerváltás programja három pillérre épült, s ennek mozgósító ereje kimerült. Gyurcsány Ferenc szerint három alapkérdést kell megoldani.
„…túlságosan erős velem szemben a megrendelő attitűd. Az ország megváltoztatására vonatkozó igényeket - még közületek is, önök közül is - nagyon sokan megrendelésként fogalmazzák meg: csináld meg, azért tartunk. Nos, nem tudom megcsinálni. Tiétek a köztársaság, tiétek Magyarország, ti vagytok az” – fogalmazott beszédében a miniszterelnök.
„1997 óta nem mertünk hozzányúlni fontos, nagy kérdésekhez. A nyugdíjreform volt az utolsó. És a következő években még ebben is visszalépés történt. (…) Azóta viszont Magyarország elveszítette a bátorságát, hogy ne a múltba, hanem a jövőbe nézzen. (…) Itt az elmúlt nyolc évvel senki sem büszkélkedhet. Mi sem.”
Fantomvadászat
„Négy konkrét lépést javasoltam a napokban, hogy mindazt megváltoztassuk, ami miatt ma az üzlet és a politika világa kevésbé tisztességes és átlátható, mint amilyennek a saját erkölcseink alapján szeretnénk. Azt gondolom, hogy itt meg kell változtatnunk bizonyos szabályokat.
Először is törvényt fogunk hozni a fantomizálás ellen, hogy ne ismétlődhessen meg a Kaya Ibrahim-jelenség. Ne lehessen közjószágainkból erkölcstelen és törvénytelen módon magánelőnyt kovácsolni, ne lehessen eltűnni a felhalmozott köztartozásokkal, a társaságokat szerencsétlen emberekre hagyni, és odalökni őket az igazságszolgáltatásnak.Másodszor: törvényt kell hozni a lobbizásról. Erre a kormány április végéig javaslatot tesz. Harmadszor: módosítjuk a Btk.-t annak érdekében, hogy a tisztességtelen piaci magatartást erőteljesebben és következetesebben lehessen büntetni. (…) Negyedszer: arra kértem az Igazságügyi Minisztériumot, hogy április 30-ig terjesszen elő törvénymódosítást a pártfinanszírozásról.”
Mit akarunk?
„Ma nincs közös meggyőződésünk arról, hogy mi történjen Magyarországgal a következő tíz-tizenöt évben. Mi történjen a magyar gazdasággal, miből lesz nekünk jövedelmünk? Melyek azok a fejlesztések, amelyekre feltesszük a jövőnket?”
’Sokkal több pénz kell fejlesztésre. 2007-13 között elképesztő mennyiségű pénzt kapunk! Sokkal többet, mint amennyit a Marshall-tervből Németország, Olaszország, Belgium és Dánia kapott együttesen - mai értéken. És hogy mit fogunk ebből közösen csinálni, az nemcsak a kormányfő felelőssége, hanem mindannyiunké. De hogy ezt az évente 700-900 milliárd forintot megkapjuk, nekünk is hozzá kell tennünk 200-300 milliárdot a nemzeti költségvetésből.
A miniszterelnök szerint a fejlesztést kell a középpontba állítani, többet kell költeni a tudományra, az oktatásra, a kultúrára és a sportra.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!