Gyurcsány lendületesen némul
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A kormányzati kommunikátorok szerint a miniszterelnök szól még a ház előtt, a jelenlegi beszédszünet egyrészt elfoglaltságainak rovására írható, másrészt a politikai munkamegosztás tartja távol.
Gyurcsány utoljára október nyolcadikán állt ki, hogy megossza a közélet tisztaságáról vallott nézeteit a képviselőkkel. Bár a következő héten is ez a téma uralta a parlamenti közbeszédet, a szocialisták napirend előtti vezérszónoka Szabó György, az MSZP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke volt, Gyurcsány mindössze egy, a miniszterelnöki folyosón tartott sajtótájékoztatón fejtette ki véleményét. A hivatalos verzió szerint a koreográfiát azért alakították ki így, hogy világos legyen: a szocialista párt is magáénak érzi a tisztasági csomagot.
Nem ér rá
A következő hét némaságának oka sokkal prózaibb volt: a miniszterelnök szabadságra ment. Ám amikor visszajött, akkor sem ő, hanem Szekeres Imre szólalt föl. Informátoraink szerint azért, hogy az afganisztáni magyar misszió sikereit ecsetelhesse. Ezt a kérdést egyébként ötpárti béke övezi, így jól el lehet adni. Ráadásul a kormánynak csak egy napirend előtti felszólalás jár, következésképp Szekeres után Gyurcsány már nem szónokolhatott.
A múlt heti némaság magyarázata is kézenfekvő: a miniszterelnök Londonban népszerűsítette Magyarországot. Hétfőn azonban semmi sem akadályozta volna, hogy a parlament előtt keressen támogatást politikájához, mégsem tette. Pedig korábban azt ígérte, hogy hétről hétre indokolja a kormányzat intézkedéseit. Helyette Simon Gábor lépett elő, hogy a közmunkaprogram állásáról beszéljen.
Hogy miért burkolózik a miniszterelnök részleges hallgatásba (megjegyzendő, hogy május óta átlagosan csak kéthetente szólal fel), arról szórnak a vélemények. Az egyik verzió szerint egyszerűen nincs rá ideje. Ez valószínűleg hamis érv, hiszen a padsorok között azért rendszeresen feltűnik, hogy szocialistáival beszélgessen, ráadásul számtalan programon fellép, de a fent említett súlyos témákkal ott is csínján bánik.
(Példának okáért az október 8-i eltűnése utáni két hétben 13 helyen járt, többek között hadgyakorlaton, az MSZP Nagy Párbeszédjének egyik fórumán, a lisszaboni EU-csúcson, egy 56-os konferencián meg az Operában. Az utóbbi két hétben többek között egy hétig falut járt, és a Gazdaságkutató Intézet konferenciáján vázolt jövőt.)
Égjen más
A hallgatás másik magyarázata már politikusabb. Eszerint a háttérbe húzódás nem véletlen, a miniszterelnök ebbe a költségvetésbe már nem akar beleégni, viselje csak a szoros büdzsé ódiumát Veres János pénzügyminiszter. Idén politikai környezet is jelentősen más, mint tavaly. Egyrészt akkor a kormányfőnek nemcsak magát a költségvetést és a konvergenciaprogramot kellett átvernie a házon, hanem az új költségvetéssel járó, alapjaiban módosult intézményi és gazdaságszemléletet is.
Másrészt a miniszterelnököt nem is annyira az ország pénzügyi helyzete késztette állandó parlamenti jelenlétre, sokkal inkább a november elejéig elhúzódó zavargáshullám, aminek kapcsán - egyébként harmadrészt - folyton ütött egyet a nagyobbik ellenzéki párt vezérén. Márpedig Gyurcsány szerint Orbán Viktoron volt mit ütni, a Fidesz-elnök ütlegelésének jogát viszont szinte kizárólag magának tartotta fönn, mivel úgy látta, csak az megy igazán át a médián, ha ő szól be Orbánnak.
Továbbá a kormányzat szép lassan kezd visszatérni ahhoz a nyáron kidolgozott kommunikációs propagandához, amely az emberek ügyeit kívánja a hatalmi elit elé vinni. Ebbe illeszkedik a Simon által elővezetett közmunkaprogram - nem mintha ez átjött volna.
Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy Gyurcsány megpróbálja pacifikálni az MSZP-t, visszaépíteni megkopott reputációját. E kármentési folyamatban viszont nem árt, ha a szenvedélyes miniszterelnök nem pattan ki időről időre, hogy olyan vihart kavaró bejelentésekkel irányítsa a közbeszédet, amelyek felforgatják az MSZP-t (lásd: legutóbb a főállású képviselőséget).
Jó családapa
És végül, de nem utolsósorban, mondják kormányzati forrásaink, Gyurcsány is csak ember, és fárad. A legjobb példa erre a család és a költségvetés viszonya. Tavaly, a költségvetési vita végén Gyurcsány még azt írta: "Dolgozni, dolgozni, dolgozni! Eddig sem dolgoztam keveset, de a héten Klára elment a gyerekekkel (őszi szünet van), így aztán egyedül maradtam, és ennek mindig az a vége, hogy még korábban kezdek, és még később fekszem."
Az idén nemcsak Klára asszony vitte el a gyerekeket, a miniszterelnök is velük tartott. Mert mint a kormányszóvivő mondta, Gyurcsány jó családapa (és persze jó vezető is), aki a gyerekek őszi szünetéhez igazítja a pihenést, nem a kormányzati munkához.