Gyógyszergyáraknak akart kedvezni az MSZP?
További Belföld cikkek
- Továbbra sincs főpolgármester-helyettese Budapestnek
- Hidegfront érkezik, hózáporokra és havazásra is készülni kell
- Ünnepi lázban ég a Fővárosi Közgyűlés, karácsonyi húzós játékot rendeztek a képviselők
- A Századvég felmérése szerint őrzi vezető szerepét a Fidesz–KDNP
- Két nap alatt háromszor mentettek magasból a szegedi mentők
Úgy tűnik több fronton is zajlik a harc az MSZP és az SZDSZ között, pontosabban az SZDSZ, az MSZP egy része és a kormány között. A szocialisták köréből nem csak az egészségbiztosításról szóló törvényjavaslathoz nyújtottak be több tucat módosító indítványt, de egy már működő reformtörvényt is megváltoztattak volna.
A költségvetési törvények keretében a gyártókat árversenyre kötelező gyógyszergazdaságossági törvényhez adtak be két módosító indítványt. Ezeket a költségvetési bizottság támogatta, a kormány tegnap esti ülésén azonban elutasította.
Az egészségügyi tárca sikertörténetként szokta emlegetni a gyógyszerpiacon meghirdetett árversenyt. A minisztérium tegnapi közleménye szerint ennek hatására ebben az évben 2400 gyógyszer ára csökkent (az igazsághoz tartozik, hogy más gyógyszerek térítési díja emiatt emelkedett, de a tárca szerint a beteg választhatja az olcsóbb gyógyszert).
A gyógyszergazdaságossági törvény évente négyszer írja elő a gyártóknak, hogy azonos hatóanyagú termékeik árát versenyeztessék. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a legolcsóbbat veszi figyelembe, s a támogatás mértékének összegét ez alapján határozza meg.
Ha például 1000 forint a legolcsóbb, és a támogatás mértékét 500 forintban határozzák meg, ugyanúgy 500 forintos támogatás jár az 1000 forintos és az 1200 forintos gyógyszerhez. A különbözetet a vevőnek kell megfizetni, aki az egyik esetben 500, míg a másikban 700 forintot fizet.
Ha egy gyógyszer 20 százaléknál drágább a legolcsóbbnál, akkor arra már nem ad támogatást a tb. Az orvosoknak viszont előírják, hogy az azonos hatóanyagú készítmények közül a legolcsóbbat ajánlják a betegeknek.
A szocialisták két pont megváltoztatását javasolták. Az egyik szerint az évi négy helyett csak kétszer legyen licit a gyógyszerárakra. A másik szerint a referenciagyógyszer áránál drágább gyógyszerek is kapjanak tb-támogatást.
A szocialisták szerint az eddigi szabályozás alaposan felforgatta a gyógyszerpiacot. A gyártók nem tudtak tervezni, mert negyedévente nem lehet átállítani termékeik gyártását. Panaszkodtak a patikusok is, mert a gyógyszerárversenyben alul maradó, a tébé támogatotti körből kieső készítményeket már nem tudták eladni, illetve folyamatosan változtak a gyógyszerek térítési díjai. A szocialisták szerint az orvosok és a betegek arra panaszkodtak, hogy az egyik gyógyszerrel megkezdett terápiát a következő hónapban egy másik, olcsóbbal kellett folytatni.
Az SZDSZ szerint viszont az árverseny bevezetésének lényege éppen az volt, hogy a betegnek kevesebbet kelljen fizetni és az állami gyógyszerkiadásokat csökkentsék.
A liberálisok szerint a szocialisták javaslata egyértelműen a piacon most uralkodó helyzetben lévő gyógyszergyáraknak akar kedvezni. A ritkább, félévente végzett árlicit ugyanis megerősítené a vezető gyógyszergyárak termékeit és késleltetné, illetve visszafogná az olcsóbb, de ugyanolyan hatóanyagot kínáló cégek termékeinek térhódítását. Ez a betegnek is hátrányos lenne, hiszen az olcsóbb, generikus gyógyszerek megjelenésének korlátozása nem kényszerítené áraik csökkentésére a most vezető pozícióban lévő gyártókat.
A referenciaárnál jóval magasabb árú készítmények tébé támogatásának engedélyezése az SZDSZ szerint katasztrofális következményekkel járna. Több tízmilliárd forintot kellene kifizetni ezek állami támogatására a gyógyszerkasszából, amely idén először végre nem volt veszteséges.
Különös, hogy a szocialisták miközben a magánbiztosítóktól néhány
százalék hasznot sajnálnak, a gyógyszergyártók sokszorosan nagyobb
profitját még ki is egészítenék, mondta egy liberális forrásunk.