Gyurcsány szerint nem a hollét határozza meg a tudatot
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
„Bár Magyarországon még sosem volt olyan helyzet, hogy a benyújtása után kétszer is módosították a költségvetést, a kormány továbbra is kész beavatkozni, ha ez szükséges”, mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Gyurcsány Ferenc. Azért a miniszterelnök szerint az oktatási, egészségügyi kiadásokat nem mérséklik már. S ugyan a minisztériumokban csökkenthetik a létszámot vagy az autók számát, ezekkel azonban nem takarítana meg annyit az állam, amennyiből megvalósítható lenne egy jelentős adócsökkentés.
A miniszterelnök szerint az ellenzéki SZDSZ-szel semmilyen háttéralku nem született a büdzsé fő számainak elfogadásáról, mert a szabad demokraták azt mérlegelték: a kormány által beterjesztett büdzsé vagy az ellenzék programja jobb az országnak. (Amiről, ironizált Gyurcsány, nem sokat lehet tudni.)
Egyébként is, magyarázta Gyurcsány az Infórádióban, mi oka lett volna a szabad demokratáknak elutasítani a javaslatot, amikor az abban szereplő 3 százalékos költségvetési hiánynál sokkal rosszabb számokat tartalmazó büdzsét is megszavaztak korábban, kormánypártként. Úgyhogy a kormányfő szerint mivel az SZDSZ az ellenzékből is megszavazta a költségvetés fő számait, egyértelműen kiderül, hogy nem a hollét határozza meg a tudatot.
Ennek ellenére, vagy éppen ezért a miniszterelnök azt is világossá tette az Infórádióban, hogy nem ő vezeti a szocialisták EP-listáját. „Nem abból a fából faragtak, hogy mielőtt elvégeztem volna a dolgom, szedjem a sátorfámat, az pedig nem lenne elegáns, ha ő vezetné ugyan a listát, de aztán lemondana az EP-mandátumról”, indokolt a kormányfő. (Hogy mekkora eséllyel futnak neki a szocik az EP választásoknak, arra a miniszterelnök csak annyit mondott, hogy „a parlamenti ciklus közepén vagyunk, a jelenlegi helyzetben sehol sem a kormánypártoknak a legnagyobbak az esélyei, de nagyon tisztességes kampányt fogunk folytatni”.
Ami pedig a nem politikai, hanem gazdasági konkrétumokat illeti, a miniszterelnök arról beszélt, hogy a Magyar Nemzeti Bank jelentősen, 5-ről 2 százalékra csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját, ami 300-400 milliárd forinttal bővíti hitelnyújtási lehetőségeiket, a kormány pedig csomagot jelentett be a válság hatásainak kivédésére, a gazdaság élénkítésére. Igaz, egyelőre nem lehet tudni pontosan, mondta Gyurcsány, hogy a csomag sikeres lesz-e, ha azonban a bankok hitel formájában a gazdaságba forgatják vissza a pénzt, amelyet most szabadon felhasználhatnak, kiszámolható lesz, hány munkahely menekül meg.
Azonban a miniszterelnök szerint bármit is tesznek, a következőkben több tízezer munkahely fog megszűnni, márpedig a kormány piacot nem tud teremteni, a kereslet élénkítésében csak korlátozott lehetőségei vannak. Annyit tehet és tesz, hogy megduplázza a közmunka arányát, közfoglalkoztatást szervez és segíti a hazai kis- és közepes vállalkozásokat. Az építőiparon pedig annyiban tud segíteni, hogy jövőre a közszféra építőipari megrendelései 30-40 százalékkal meghaladják majd az összes idei beruházás értékét.