Horváth Ágnes nem készül vészforgatókönyvvel
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Erről Horváth Ágnes hétfői, parlamenti sajtótájékoztatóján beszélt, amelyen a reform várható hatásait foglalta össze. A Fidesz reméli, hogy a szocialisták végiggondolják, mihez adják a nevüket.
A két koalíciós párt a megbeszélések során eljutott egy olyan középútig, amely mindkét fél számára elfogadható volt - mondta Horváth Ágnes. Az egészségügyi miniszter nem tart attól, hogy egyes szocialista képviselők nem szavaznak a kormánnyal szemben.
A miniszter a változtatások szükségességét azzal indokolta, hogy a jelenlegi rendszer igazságtalan, nem nyújt jó minőségű ellátást, és megőrizte a hálapénzt intézményét. A reform lényegét úgy foglalta össze: biztosítja a választás szabadságát, és versenyt teremt. Hangsúlyozta, hogy a biztosítottak évente egyszer, október 15. és november 15. között pénztárat válthatnak.
A pénztárak számára kötelező lesz ügyfélszolgálatot fenntartani. A félelmeket eloszlatandó hozzátette, hogy a felügyelet ellenőrzi majd, hogy a betegek minden ellátást megkapjanak. Horváth Ágnes egyúttal kiemelte: "nincsen senki földje" vagyis mindenki tagja lesz valamelyik pénztárnak. Véleménye szerint a társadalom többsége megérti a törvényt, és támogatni fogja. A miniszter újra hangot adott meggyőződésének: a pénztárak el fogják érni, hogy a velük szerződött szolgáltatóknál szűnjön meg a hálapénz.
Komoly eredménynek nevezte, hogy a törvényben már most megjelenik a fejkvóta szabályozása. Szavai szerint a pénztártagok nem az általuk befizetett járulékot, hanem a rájuk jutó fejkvótát viszik majd magukkal.
Pesti Imre, a Fidesz szakpolitikusa azt mondta: reméli, hogy a szocialista képviselők a keddi szavazáson végiggondolják, hogy adhatják-e nevüket egy olyan törvényhez, amivel ők maguk sem értenek egyet. A kérdés az, hogy a választópolgárok szavaira, és képviselői esküjükre hallgatnak-e, vagy pedig mindennél fontosabb a pártfegyelem, Gyurcsány Ferenc politikai megmentése - fogalmazott.
Mint mondta, a Fidesz nagy valószínűséggel nem fog szavazni, csak azokra a módosítókra, amikkel egyetért, így a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséről szóló, eredetileg MSZP-s javaslatra, amelyet ugyan Tóth Károly visszavont, de a fideszes Horváth Zsolt sajátjaként fenntartott.
Pesti Imre arról is beszélt, hogy a reformnak nyilvánvalóan nincs társadalmi támogatása, ezért megdöbbentő, hogy a miniszter szerint az emberek értik és támogatni fogják a törvényt. Szerinte a választás szabadsága nem nő, hanem csökken, hiszen a biztosítók megszabják majd, hogy melyik kórházba lehet menni. Valójában versenyhelyzet sem lesz, mert az a biztosító, amelyik egy régióban teljhatalommal bír, megveszi a kórházakat, így monopóliumok fognak kialakulni, mondta a fideszes politikus.