Bepereltük a Pannon pumát
A gazdasági tárca nevében Kóka János még 2005. októberében kötött szerződést a Hankook nevű koreai gumigyártó céggel arról, hogy a társaság gyárat épít Dunaújvárosban. A megállapodás azóta, időről-időre közéleti viták tárgya, tényfeltáró cikkek sora jelent meg a gumióriás magyarországi megjelenésének körülményeiről.
"A GKM törvényi kötelezettségének eleget tett"
A gazdasági tárca a szerződés megkötése után üzleti titokra hivatkozva megtagadta a szerződés nyilvánosságra hozatalát. A megállapodás részleteiből annyit hoztak nyilvánosságra, hogy nagyjából 13-14 milliárd forintnyi készpénzes támogatást nyújtanak a cégnek, illetve különféle adókedvezményeket is adnak nekik.
Az Index a tisztánlátás érdekében írásban fordult április közepén a gazdasági tárca sajtóosztályához, kérve az eredeti megállapodás kiadását. A minisztérium írásos válaszában közölte: a GKM törvényi kötelezettségének eleget téve a vissza nem térítendő, közvetlen állami támogatás mértékét a Gazdasági Közlöny című tárcakiadványban nyilvánosságra hozta.
Hozzátették: "a vállalattal megkötött támogatási szerződés tartalmazza a Hankook Tire Magyarország Kft. kötelezettségvállalásait, amelynek nem teljesítése a szerződés alapján szankcionált. Tájékoztatom, hogy a támogatási szerződés szerint a cég az abban foglalt számszerű kötelezettségvállalásokat üzleti titoknak minősítette, mivel azok nyilvánosságra hozatala jelentős üzleti hátrányt okozna a vállalat gazdálkodására és piaci helyzetére nézve."
Miről szól az üvegzseb törvény?
Az úgynevezett üvegzseb törvény megalkotását annak idején a szocialista-liberális kormány többek között azzal indokolta, hogy meg kell akadályozni, hogy közpénzek elköltésekor az üzleti titok fogalma mögé bújva megakadályoztható legyen a közvélemény pontos és gyors tájékoztatása. Az Index éppen ezért a Társaság a Szabadságjogokért nevű civil jogvédő szervezet segítségével pert indított a szerződés kiadásáért.