További Belföld cikkek
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
Demszky tiltakozók gyűrűjében
A helyszínen tartozkodó Demszky Gábor főpolgármestert a rendőröknek kellett kimenekíteni. A szabad demokrata főpolgármester - aki az események kapcsán 11-kor sajtótájékoztatót tartott a Főpolgármesteri Hivatalban - eredménytelenül próbált meg közvetíteni a tüntetők és a rendőrök között. A tiltakozók - akik 9 óra körül elszavalták a Nemzeti dalt, majd pedig elénekelték a magyar és a székely himnuszt - nem hagyták, hogy a rendőrségi szállítójárművek elvontassák autóikat, és a "szemét kommunistákat" szidták, akik már pénteken elkezdik a szavazólapok megsemmisítését.
A rendőrség 20 percen át hiába próbálta meg elszállítani a hidat eltorlaszoló autókat, mert a tüntetők ezt megakadályozták - írja az MTI. Fél tízkor újabb 40 rendőr érkezett az Erzsébet híd közepére, köztük kommandósok is. A rendőrök - akik között műanyag szíjbilincseket osztottak szét - csatárláncot alkottak, és fél tizenegykor elkezdték leszorítani a tüntetőket a hídról.
|
Összecsapás a hídon
A rohamrendőrök hangosbemondón szólították fel a megmozdulás résztvevőit, hogy hagyják abba jogsértő cselekedetüket, és Buda felé hagyják el a hidat. A tüntetők "Jönnek a Simon-gyilkosok!", "Hol a demokrácia?" kiáltásokkal és füttykoncerttel fogadták a felszólítást.
Tettlegességre is sor került a rendőrök és a tüntetők között - jelentette az Index helyszínen tartózkodó tudósítója. Több tüntető megsérült, amikor a rohamrendőrök leteperték őket az Erzsébet hídon. A Havaria Press úgy tudja, hogy a pajzsokkal, rendőrkutyákkal megerősített rendőri egységek hét embert őrizetbe vettek. A Készenléti Rendőrség több tagja valóságos közelharcot vívott a tüntetőkkel, akiket nem sokkal fél tizenegy után sikerült leszorítani a hídról. A tüntetők bejelentették, a Parlament elé vonulnak folytatni tiltakozásukat.
Állóháború
Az Erzsébet hidon fél tizenegykor néhány percre a szélső sávban elindult a forgalom, aztán ismét megállt. 11 óra 10 perckor a készenléti rendőrség tagjai a híd teljes szélességében, kart karba öltve elindultak, a a két hídfő felé, és elkezdték letolni a tüntetőket a hídról.
Fél tizenkettőkor a tömeget még nem sikerült feloszlatni, az emberek ekkor a budai és a pesti hídfőnél gyülekeztek. A pesti hídfőnél 3-500 fős tömeg - részben érdeklődők - magyar zászlókkal tiltakozik, a rendőrök háromnegyed 12 körül lassan elkezdték őket az egyetem épülete felé szorítani. A rendőrség hangszórókon folyamatosan arra kéri a tömeget, hogy az Astoria irányában hagyják el a hid környékét, közben - mint a Havaria Press jelenti - újabb és újabb embereket állítanak elő. A pesti oldalon álló tömeg - helyszíni tudósítónk szerint - dél körül elindult a Parlament elé.
A budai hídfőnél 100-150 tüntető várakozik mintegy 50 rendőr kíséretében. Az emberek azt kiabálják, hogy "Hajrá, magyarok!" és "Újraszámlálást akarunk!". Az Index helyszíni tudósítójának sikerült megszólaltatnia azt a Pannon Rádiós újságírót, akit a helyszínen a rendőrök megvertek. "A rendőrök gumibottal a vesémet verték, a tömeg mentette meg az életemet" - nyilatkozta Hering József. A közszolgálati televízió információja szerint az m1 A Hét című műsorának újságíróját a rendőrök bilincsben vitték el a helyszínről. A tiltakozók között megjelent Makovecz Imre építész is.
Délben megnyílt a híd
Az Erzsébet hidat nem sokkal dél után megnyitották a forgalom előtt. A Gellért szálló felől azonban még negyed egyig nem jöhettek autók, a tüntetők a Döbrentei téri parkolón keresztül a Kossuth térre vonultak. A rendőrség helikoptere a levegőből is figyelte az eseményeket.
Helyszíni tudósítóink fél egykor már 200 főnyi, gyülekező tötmeggel találkozott a Kossuth téren. A rendőrség egységei még nem érkeztek meg.
Csurka: A MIÉP-nek nincs köze a tüntetéshez
A tüntetők mögött egyetlen párt vagy politikai csoportosulás sem áll - közölték a tiltakozók a helyszínen. Helyszíni tudósítónk szerint azonban egyes tiltakozók kezében MIÉP-es zászlók, rajtuk MIÉP-es polók voltak. Az eseményt, információink szerint, a Pannon Rádión hirdették meg.
Csurka István, a MIÉP elnöke az MTI-nek elmondta: a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) minden, az Erzsébet hídi spontán demonstrációhoz hasonló kezdeményezéssel rokonszenvez, de a MIÉP-nek, mint szervezőnek, semmi köze ehhez a tüntetéshez. A MIÉP elnöke elfogadhatatlannak tartja, hogy a Pannon Rádió tudósítóit bántalmazták, és egyikőjüket megbilincselve elvitték. További pártvélemények
Fegyvertelen forradalom?
A Lelkiismeret '88 csoport szervezte a Kossuth téri éhségsztrájkot és "vadkempinget" is. A parlament előtti akció során Kocsis Imre elmondta: céljaik elérése érdekében sátrat vernek a téren, ő és társai hét nap, hét éjszaka ott maradnak, és nem esznek. Ha ez sem vezet eredményre, készek fegyvertelen forradalmat szervezni.