További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
Wermeréket mindenki ismeri
A kormánytagok szerepléseinek megörökítésére kiírt pályázaton a Káel Csaba és Wermer András által létrehozott Ezüsthajó Kft. pályamunkáját a többiek mellett az a Nagy Bernadett és Ferencz I. Szabolcs nyilvánította nyertesnek, akiknek a hivatal kapcsolattartóiként egyebek mellett Wermerrel kellett találkozniuk szerdánként. (Nagy Bernadett jelenleg is a MeH alkalmazásában áll, míg Ferencz a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának titkárságvezetője.)
Szintén nem volt ismeretlen a cég, és annak két kulcsfigurája Schillinger Erzsébetnek, aki a döntés idején a kancellária sajtóosztályának volt a vezetője, korábban pedig a Fidesz sajtófőnökeként részt vett a 2000-es kampányban; így a választási hadjáratban közreműködő Wermerékkel is kapcsolatban kellett állnia.
A bírálót az Ezüsthajónál kell keresni
A döntnökök közül az egyetlen szakembernek tekinthető tag Eckhardt Balázs filmrendező volt. Az ő részvétele a döntőbizottságban ugyanakkor azért visszás, mert a pályázat elbírálása után néhány hónappal állandó készítője lett az Ezüsthajó Kft. által gyártott Koffer című műsornak. A Magyar Televízióban futó műsor szerkesztősége egyébként a miniszterelnök útifilmjeit készítő cég székhelyén van, hiszen az MTV titkársága az Ezüsthajó számát adja meg a műsor szerkesztőségi számaként.
Megpróbáltuk megszólaltatni az érintetteket arról, nem tekintik-e visszásnak, hogy néhány hónappal a pályázati értékelésben való részvétel után "jutalommunkát" kapott Eckhardt. A filmrendező azonban szabadságon van, főnökei pedig csak visszahívást ígértek az Index megkeresésére.
A köztévéből is milliárdokhoz jut az Ezüsthajó
A Magyar Televízióban kéthetente jelentkező húszperces produkcióra egyébként a Magyar Hírlap birtokába került dokumentumok szerint adásonként 2 millió 240 ezer forintot fordítanak. Ugyanennyiért készítik műsoronként a Sikkes című divatmagazint, és 3 millió 360 ezer jár alkalmanként a Nem jogerős? című produkcióért. A hétköznaponként jelentkező 26 perces Millenniumi Mesékért 5 466 384 forintot fizet ki adásonként a Magyar Televízió.
A műsoronkénti több mint ötmillió azért is szembetűnően magas, mert a műsor készítői nem többet tesznek, mint az MTV archívumában található anyagokat saját szájuk íze szerint vágják meg. A produkcióból legkevesebb kétszáz adásba is került már, ami azt jelenti, hogy csak ezért az alkotásért egymilliárdos bevételre tett szert a Fidesz választási kampányában is közreműködő vállalkozás.