További Belföld cikkek
- Baleset miatt lezárták az M86-os autóút Szombathely felé vezető oldalát
- Drámai helyzet alakult ki egy magyar szállodában, a tűzoltóknak kellett fellépniük
- Újabb részletek: több bűnbanda tarthat rettegésben egy budapesti kerületet
- Fantasztikus év lesz – Ujhelyi István csokorba szedte, miként beszélt a Fidesz 2010-től az elkövetkező évekről
- Nagy meglepetést tartogat a szilveszteri időjárás, erre mindenképp készüljön fel
A jogszabály egy 1990-es ideiglenes törvényt váltana fel, amely az eredeti tervek szerint fél évig lett volna csupán hatályban. A törvény elvette az egykori állampárt kezelői jogát, s helyette ingyenes használati jogot biztosított. Szintén e szabály alapján kapott állami tulajdonú irodákat a többi parlamenti párt.
Az első ciklusban majdnem megállapodtak
Az első ciklus közepén már csaknem megállapodtak a pártok arról, hogy parlamenti arányaik alapján újraosztják a helyiségeket, ám az MDF-Fidesz székházbotrány lesöpörte az asztalról a kérdést. 1995-ben parlamenti albizottság jött létre, ám megegyezés híján végül a második ciklusban sem született új törvény.
Az MDF azért rúgta fel a hatpárti megállapodást, mert nem fogadták el azt a javaslatát, hogy az addigi két választáson elért eredmények átlaga alapján osztozkodjanak, a több száz, összeségében százmilliárdokat érő irodákon. A mostani törvénytervezet alapján a parlamenti pártok mindegyike országosan legfeljebb harminc állami tulajdonú irodát tarthatna meg, közülük maximum tíz lehetne budapesti.
Az MSZP értetlenkedik
Kiss Péter, az MSZP helyettes frakcióvezetője |
Kiss Péter azon is értetlenkedik, hogyan fordulhat elő, hogy az MSZP ténylegesen hatvankilenc ingatlant használ, miközben a hivatalos nyilvántartások szerint ez a szám 386. Az MSZP azért sem támogatja a javaslatot, mert a tervezet nem veszi figyelembe a parlamenti arányokat, vagyis minden párt ugyanannyi irodához juthat. Jelenleg például 35 százalékos parlamenti részvétel mellett az MSZP az irodák 25 százalékát használja. Az MSZP kezdeményezte, hogy az Állami Számvevőszék vegye számba az összes pártirodát, s csak utána alkossanak mindenre kiterjedő jogszabályt.
A Fidesz nem érti az MSZP-t
Fenyvessy Zoltán MIÉP-es honatya szerint viszont nem a parlamenti támogatottságot kell figyelembe venni az osztozkodásoknál, mert ez esetben csak a nagy pártok járnak jól, a kicsik infrastruktúrája viszont nem változik.
Répássy szerint az önkormányzatok által adott ingatlanokkal a parlamentnek nem tiszte foglalkoznia |
Szinte semmi esély egyébként arra, hogy a parlament elfogadja a szavazáskor a jogszabályt. A kétharmados törvényt ugyanis nem támogatja az MSZP, márpedig nélkülük nem lesz meg a szükséges szavazatszám.
Döntés három hét múlva
Egyes hírek szerint a kormány - hasonlóan a maffia törvényhez - elegendőnek tartja majd, ha a képviselők fele igennel voksol a szavazáson, ez esetben azonban az MSZP az alkotmánybírósághoz fordulna. Döntés a törvényről három hét múlva várható.