Gyurcsány interpelláltathatóvá tenné Bajnait
Csaknem 300 szervezet juttatott el közös nyilatkozatot Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztosnak, amelyben a társadalmi és környezeti célkitűzések megerősítését kérték az Új Magyarország Fejlesztési Tervben. A civil szervezetek szerint az Új Magyarország Fejlesztési Terv számos ponton jelentős visszalépést jelent: a társadalmi és környezeti kérdéseknek legalább olyan súllyal kellene benne szerepelniük, mint a gazdaságfejlesztéssel kapcsolatosaknak.
A kezdeményező szervezetek hangsúlyozták, hogy a tervben a fejlesztéspolitikai és a társadalompolitikai célokat szoros összhangban kell kezelni. Szerintük kiemelten fontos a társadalomnak a változásokra, az új befogadására való felkészítése, az állampolgárok cselekvőképességének fejlesztése.
"A kormány szándéka, hogy ősszel a parlament elé terjeszti a fejlesztéspolitika intézményrendszeréről szóló törvényt" - jelentette be Gyurcsány Ferenc.
Megjegyezte: a politikának illetve az NFT tagjainak arról is dönteniük kell, hogy interpellálható legyen-e a végrehajtásért felelős kormánybiztos, azaz a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület elnöke, Bajnai Gordon, tárca nélküli miniszteri kinevezést és felelősséget kapjon-e interpellálhatósága esetén. Ha Bajnai miniszter lenne, úgy 13 miniszter lenne a kormányban.
A kormánybiztos (Fotó: Huszti István)
Gyurcsány Ferenc a tavaszi országgyűlési választások után alakította meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, amelynek élére Bajnai Gordont, a Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója, a Wallis Csoport korábbi vezérigazgatóját nevezte ki. Bemutatásakor a miniszterelnök azt mondta, hogy Bajnai felel azért, hogy "ne csak költsük a pénzt, hanem befektessük".
Bajnai kinevezése után az ellenzék vetette fel Bajnai interpellálhatóságának kérdést, mivel felelőssége legfeljebb áttételes, döntési kompetenciája viszont nagy; a fejlesztéspolitikai kormánybiztos vezetésével döntenek a nemzeti fejlesztési terv keretében 8000 milliárd forintnyi EU-s pénzről.