A magyar fiatalok inkább gumit használnak

2008.10.08. 17:06
Egy nemzetközi felmérés szerint a magyar fiatalok nem érzik magukat egészségesnek a többi országban élő tinédzserekhez képest. A jómódú kamaszok nálunk is többet isznak, füveznek és korábban kezdenek szexelni. Míg viszont az iskolai agresszió másutt a tehetős szülők gyermekeire jellemző, Magyarország ebben kivételt jelent.

204 ezer gyermek illetve fiatalkorú részvételével, Európa és Észak-Amerika 41 országára kiterjedő felmérés eredményeit ismertette az ÁNTSZ Országos Gyermekegészségügyi Intézet kutatásvezetője. Németh Ágnes arról adott tájékoztatást, hogy Magyarország a legtöbb témát illetően a középmezőnyben helyezkedik el.

A lányok és az idősebb fiatalok kevésbé érzik magukat egészségesnek nálunk a többi országhoz képest, és ez általában jellemző Kelet-Európára. Magyarországon a fiatalok, sőt a gyermekkorúak közül is kevesen reggeliznek, ami egészségtelen. A magyar lányok körében bár alacsonyabb a túlsúlyosság aránya, mégis kövérnek érzik magukat és fogyókúráznak, és elégedetlenek a saját testképükkel.

A kannabisz kipróbálása és a szex elkezdése esetében Magyarország a ranglista alsó harmadban helyezkedik el. Nyugat-Európában többen szednek fogamzásgátló tablettát, míg Magyarországon a szexet kipróbáló fiatalok 78 százaléka óvszert használt.

A magyar fiatalok a 41 ország átlagához képest nem tévéznek sokat, és ritkábban járnak barátaikkal vendéglőkbe, klubokba is. Így kevesebbet isznak, dohányoznak és kábítószereznek, mint más országokban élő korosztályuk. A magyar lányok viszont utolérték a magyar fiúkat az alkohol, a cigaretta és a kábítószer kipróbálásában.

Összességében a jómódú fiatalok körében magasabb az alkohol- és marihuánafogyasztás, a korai szexuális aktivitás. Kelet-Európában a verekedés és az iskolai erőszak aránya is a tehetősebb szülőkkel megáldott fiatalok körében gyakoribb, de a vizsgálat szerint Magyarország e tekintetben kivételt jelent.

A WHO által koordinált vizsgálatsorozat a nyolcvanas évek közepén indult több tucatnyi országban. Magyarország a kezdetektől csatlakozott a felmérésekhez. Az eredményeket számos fórumon tervezik hasznosítani, például a törvényhozásban, az egészségvédelemben, az oktatásban a civil szférában is.