További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Pillérek
A korszakváltás programja négy alappillérre épül, ennek első eleme a fejlesztő állam kialakítása, olyan államé, amely az ország átépítésében aktív, kulcsszerepet játszik - mondta Gyurcsány Ferenc. A fejlesztés alatt elsősorban az oktatás fejlesztése értendő, az intellektuális szellemi és tudásközpontok infrastruktúrájának kialakítása, mert Magyarországot csak a "kiművelt emberfők sokasága" tudja versenyképessé tenni - mutatott rá.
A második alappillér a szociális igazságosság megteremtése, amely differenciált megoldásokat követel - húzta alá a miniszterelnök. Példaként elmondta: a nyugdíjkorrekciós program keretében az MSZP a 14. havi nyugdíj esetében azt az álláspontot képviseli, hogy akikkel igazságtalanul bánt el az idő, azok többet kapjanak ebből a havi keretből mint azok, akik szerencsésebb időszakban vonultak nyugállományba.
A miniszterelnök további két pillérként a hatékony és szolgáltatásközpontú állam létrehozását és a meglévő demokratikus értékek erősítését nevezte meg. A korszakváltás programjában az MSZP készen áll, "hamarosan meg fogjuk mutatni, hogy hol mi épül ebben az országban,(...) hogyan kell átalakítani a szakképzést, vagy a felsőoktatást, (...) valamint azt, hogyan fogja szolgálni a fejlesztést egy célzott adó- és járulékpolitika" - jelezte a kormányfő.
Orbán ma a vadkapitalizmus uralkodik
Magyarországon szolidáris piacgazdaságra, szolidáris államra van szükség a most jellemző vadkapitalizmus helyett - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, a párt szombati Országos Választmányi ülésén. "Nekünk a magyar szolidaritásra, a magyar szolidaritás eszméjére, szolidáris piacgazdaságra és a magyar szolidaritás államára lesz szükségünk, a következő kormánynak ezen az alapon kellene felállnia" - mondta a pártelnök a Budapesten megrendezett testületi ülésén. Hozzátette: ennek gyakorlati politikai következménye, hogy szolidáris állam programja nem lehet reformdiktatúra, ott nem "szakértők eszelik ki, kényszerítik ránk a programokat, hanem mi magunk alkotjuk meg, illetve választott vezetőink révén hajtjuk végre a programokat, amelyek megegyezések és tárgyalások révén formálódnak".
A választások tétje Orbán szerint nem csak az, hogy egy gyenge kormányt egy jobb kormánynak kell felváltania, egy egész munkaellenes szemléletmódot kell leváltani, a pártelnök úgy látja, az utóbbi négy évben "csúnyán elbántak Magyarországgal". Véleménye szerint ez a szemléletmód csak a munkanélküliség következményeit akarja kezeli és mindig a nagy elosztó rendszerek reformjáról beszél, holott Magyarországon a termelési rendszert kell rendbe tenni.
Kijelentette: "Magyarországon nem piacgazdaság van, hanem vadkapitalizmus", a történelem pedig azt mutatja, hogy a nem megszelídített kapitalizmus háborúkat, súlyos gazdasági válságokat okozott. Az egész nyugati, európai kultúra abban egyetért, hogy meg kell zabolázni a vadkapitalizmus erőit - mondta a pártelnök, hozzátéve, hogy Magyarországon ehhez képest az történt, hogy a megbukott rendszer feltétlen hívei "átcsaptak az ellenkező végletbe", "neofita" módon viselkedtek.