További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
"Valaki már a zárjegyen töri a fejét"
Herényi Károly az MDF minden tagja nevében elhatárolódott a rendezvénytől. Úgy fogalmazott: március 1-je óta a törvény nem bünteti azt, aki nagy nyilvánosság előtt kábítószer-fogyasztásra hív fel, mert a kormányoldal legalizálta a drogok népszerűsítését. Hozzátette: a háttérben meghúzódó szándék óvatosságra int. - Lehet, hogy már valaki a zárjegyen töri a fejét, amit majd a legálisan forgalmazott kábítószerre teszünk? Soha nem lehet tudni - mondta Herényi Károly.
"Egyetértek azzal, hogy legyen olyan szerveződés, amely a véleményét kinyilvánítja, még akkor is, ha a hétvégi tüntetés céljával nem értek egyet" - válaszolta Bárándy Péter igazságügy miniszter, aki megjegyezte, hogy aki a drogfogyasztást népszerűsíti, az bűncselekményt követ el, de a hétvégi rendezvény nem erről szól. Bárándy Péter az MDF-es képviselővel szemben hangsúlyozta: a Btk.-módosítás nem változtatott a kábítószer népszerűsítésének tilalmán, az ma is büntetendő.
A szigorítás negatív hatásokkal járt
Kuncze Gábor felszólalásában a demonstrációról úgy vélekedett: semmi baj nincs azzal, ha valaki elmondja a véleményét valamiről, sőt, ez teremti meg a lehetőségét az érdemi vitának. Hangsúlyozta, a tiltakozók nem a könnyűdrogok legalizálása, hanem a kábítószer-fogyasztók kriminalizálása ellen kívánnak fellépni. Hozzátette: a büntetőjogi szigorítás, amely az előző kormány nevéhez fűződött, a szakemberek szerint negatív hatásokkal járt.
A szabad demokrata politikus rámutatott: egyetértenek abban, hogy a kábítószer veszélyes, de másként kívánnak fellépni ellene. Utalt arra, inkább azon kellene vitatkozni, hogy megtesz-e mindent az Országgyűlés a drogprobléma kezeléséhez szükséges intézményrendszer biztosítására, s a prevenció fejlesztésére.
Fodor elmegy ha teheti
Nemzetközi kötelezettségei miatt nem biztos, hogy elmegy, Fodor Gábor szabad demokrata politikus a legalizációs demonstrációra, de ha teheti ott lesz a Vörösmarty téren vasárnap. Ennek az az oka, hogy szerinte lehetőséget kell teremteni a könnyű drogok legalizálásért küzdők számára is, hogy értelmesen elmondhassák véleményüket. Mint mondta erről a kérdésről is normális vitát kell folytatni és annak ellenére, hogy saját véleménye szerint is minden kábítószer nagy csapás, nem megoldás, hogy a könnyű drogokat diabolizálják. Amint arról korábban beszámoltunk Gusztos Péter ugyancsak SZDSZ-es képviselő biztosan ott lesz a demonstráción.
Nehéz elmenni
Bár a magyarországi drogkérdéssel hivatalosan is foglalkozó Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium "biztosan tudná" ötletekkel segíteni a drogfogyasztásról szóló társadalmi párbeszédet, a minisztérium nem képviseli magát a május 4-i rendezvényen. "Nehéz elmenni egy olyan buliba, ahova az ember nem kapott meghívót. Persze a minisztériumnak nem dolga buliba, vagy éppen demonstrációkra járnia" - nyilatkozta az Indexnek Topolánszky Ákos, a GYISM kábítószerügyekért felelős helyettes államtitkára.
Nem vitafórum
|
Az időpont amúgy is behatárolt volt, a nemzetközi kenderpárti felvonulásokat a világ 210 városában május 2-4. között tartják. Magyarországon "bekavart" május 1., vasárnapra végül a fellépőkkel történt egyeztetés után esett a választás. Felső egyébként sok érvet nem halott az ellenzőktől a demonstráció megtartása ellen.
Ne büntessék a fogyasztót
Topolánszky egy korábbi nyilatkozata szerint "le kell számolni a drogmentes társadalom ideájával". Az államtitkár szerint ez nem csupán törvényi, legalább annyira "társadalmi tudati" változást feltételez. Mint mondta, "mélységesen" egyet lehet érteni azzal, hogy a fogyasztót ne, vagy csak kevésbé büntessék.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az állam támogatná a legalizációt, vagy akár a drogfogyasztást. "Biztosan nem jó az, ha az utcán szabad kábítószert fogyasztani" - mondta Topolánszky, aki szerint az államnak továbbra is célja a kábítószerek terjesztőinek felderítése.
Nem terveznek törvénymódosítást
Ennek megfelelően a kormány nem tervez további könnyítéseket bevezetni a Btk. március 1. hatállyal életbe lépett módosításaihoz képest. "A Büntető törvénykönyv módosítása nehéz műfaj, nem lehet havonta változtatgatni, a szükséges politikai konszenzust megszerezni" - mondta az államtitkár. Véleménye szerint egyébként az adott törvényi keretek lehetőséget nyújtanak arra, hogy a drogfüggők büntetés helyett hatásos orvosi ellátást választhassanak. Hogy ez még hatásosabb legyen, az véleménye szerint már nem csak szabályozási kérdés.