Régi tetvekről beszél a kerepesi szervező
További Belföld cikkek
"Ezt a rendezvényt én szerveztem egyedül, nem áll mögöttem sem párt, sem semmiféle szervezet. A rendezvény célja pedig, hogy fellépjünk az erőszak ellen, ami mindennapossá vált Kerepesen" - nyilatkozta az Indexnek a Kerepesen élő tüntetés-szervező, Szászi Zoltán. Pénteken a Magyar Gárda biztosításával fáklyás felvonulást tartanak a helyi cigányok ellen. Hivatalosan a "békés egymás mellett élésért" vonulnak.
Szászit felháborította, hogy őt nem kérdezte meg senki az általa szervezett fáklyás felvonulásról, de már cigányellenességgel vádolják. Mint mondta, ennek köszönhető, hogy végül a rendezvény biztosítását vállaló helybeli önkéntesek visszamondták részvételüket. Szászi ezután fordult a Magyar Gárda gödöllői szervezetéhez, Dósa Istvánhoz, aki vállalta, hogy biztosítja a rendezvényt.
Arra a kérdésünkre, hogy a rendfenntartást miért nem bízzák a rendőrségre, azt mondta, "ezt nem lehet elviselni, ez ellen nekünk kell fellépni". Szászi mindeközben elismerte, hogyha a járőrautó az iskola környékén cirkál, akkor az általa említett esetek nem fordulnak elő. Konkrét bűncselekményeket egyébként nem említett, de felhozta még, hogy az iskolában gyakori és visszatérő jelenség a fejtetű, bár idén ez nem fordult elő.
A Magyar Gárda a múlt hétvégén már tartott egy cigányellenes felvonulást Tatárszentgyörgyön. Kállai Ernő kisebbségi ombudsman ezután minden közjogi méltóságnak levelet írt, hogy fejtsék ki a véleményüket. Sólyom László köztársasági elnök válaszában elítélte és "mérhetetlenül károsnak" nevezte a Magyar Gárda működését. A cigányellenes megmozdulás miatt az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat vezetői rendkívüli meghallgatást kért az elnöktől, aki hamarosan fogadja őket. A felvonulás ellen már korábban tiltakozott a település Cigány Kisebbségi Önkormányzata, kérték Franka Tibor polgármestert, hogy tiltsa be a menetet. Szerdán a kormány közleményben ítélte a gárdát és szövetségeseit. Az MDF arra szólította fel az összes magyarországi települést, hogy ne engedjék a gárdát rendezvényeket tartani.
Szászi szerint Franka Tibor polgármester is támogatja a rendezvényüket, bár a nagy médiavisszhang miatt a falu első embere pedzegette neki, hogy talán az advent és a karácsony miatt el kéne halasztani a felvonulást, és azt sem szeretné, ha a rasszista címkét ragasztanák a falura. Szászi elmondta, meggyőzte a polgármestert, hogy a szeretet ünnepébe beleillik egy, az erőszak ellen szót emelő felvonulás.
Gáspár Tiborné, a kerepesi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke úgy tudja, hogy a cigányellenes demonstrálók fáklyákkal át akarnak vonulni a cigánytelepen, de azt a rendőrség megtiltotta, így csak a kijelölt útvonalon, a polgármesteri hivataltól a futballpályáig közlekedhetnek. Gáspár Tiborné úgy tudja, hogy a demonstrációt a szülői munkaközösség kérésére azért szervezik, hogy "így bírják rá a romákat, hogy másik település iskolájába járassák gyerekeiket".
A Budapesten egészségügyi közalkalmazottként dolgozó Szászi elmondta, személy szerint neki, és a rendezvényt támogató falusiaknak elegük van az állítása szerint Kerepesen mindennapossá vált lopásokból, rablásokból, illetve erőszakos cselekményekből, amik a falu 20-30 - cigány - gyerekéhez és családjukhoz köthetők.
Szászi elmondta, a rendezvény költségét (szórólap, fáklyák) helyi magánemberek és vállalkozók dobták össze.