Az összevont magyar mentőegység hat órán belül képes elindulni, ha az Egyesült Államok megadja rá az engedélyt. A tűzoltók, orvosok és tűzszerészek felszerelését jelenleg konténerekbe rakodják. Szakértők szerint azonban kicsi az esélye annak, hogy az amerikaiak segítséget kérnek, mert a terrortámadást feltehetőleg belügyüknek tekintik majd.
A magyar kormány megtette felajánlását az Egyesült Államoknak egy speciális felszereltségű mentőegység elindítására - tájékoztatta az Indexet Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Amennyiben pozitív válasz érkezik, négy-hat óra alatt képesek arra, hogy elinduljanak. A három-négy, egyenként tizenöt fős csoport felkészítése már folyamatban van, jelenleg a megfelelő eszközöket készítik össze, illetve az engedélyeket szerzik be.
Pavelcze László, az összevont mentőegység vezetője az Indexnek elmondta: országos szinten jelenleg negyvenöt ember áll készenlétben. Egy csoport orvosokból, tűzoltókból és tűzszerészekből áll. A felszerelések összeállításánál nagyjából úgy kell gondolkodni, mintha egy földrengés sújtotta vidékre indulnának. Kutyákat, keresőkamerákat vinnének, gyógyszerre viszont nagy mennyiségben nincs szükség, mivel azt az Egyesült Államok is tudja biztosítani.
Mécses a budapesti amerikai nagykövetség előtt |
Az USA feltehetőleg belügyének tekinti az esetet
Nem egy természeti katasztrófáról, hanem terrortámadásról van szó, így az Egyesült Államok feltehetőleg belügyének tekinti majd az esetet, és nem kér segítséget - véli ugyanakkor Pavelcze László. Ezért kicsi az esélye annak, hogy a mentőcsoport elinduljon. Dobson Tibor szintén azon a véleményen van, hogy az amerikai állam nem akarja veszélybe sodorni a külföldi egységeket, így senkit sem enged az országba, míg meg nem bizonyosodik arról, hogy nem kell további támadásoktól tartani.