További Belföld cikkek
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
- Orbán Viktor: Sok baj van még a gyermekvédelmi intézményekben
- Magyarország nagy részére kiadták a figyelmeztetést
- Bezsongtak a szegedi fiatalok, olyan jól lehet majd keresni a szegedi BYD üzemben
Bánk Attila |
Szentgyörgyvölgyi Péter sajtótájékoztatóján leszögezte: Bánk Attilának arra volt joga, hogy összehívja a frakcióülést, mert azt a képviselőcsoport tagjainak kétharmada kezdeményezte, arra azonban nem terjedt ki jogosítványa, hogy lefújja az ülést. Éppen ezért Szentgyörgyvölgyi értetlenül fogadta, hogy Bánk azt nyilatkozta: törvénytelennek tartja az ülést és az ott született döntéseket.
Éppen határozatképes létszám
A megválasztott frakcióvezető beszámolója szerint az ülés határozatképes volt, hiszen 31-en jelentek meg a 42 tagú frakcióból. A frakciószabályzat szerint a képviselők kétharmadának megjelenése szükséges a döntésképességhez. A képviselők elsőként módosították a szabályokat, így titkos szavazást írtak elő a személyi kérdéseknél az eddigi nyílt helyett.
Ezután szavazást rendeltek el Bánk Attila visszahívásáról, mert több képviselő is bizalmatlansági indítvány nyújtott be vele szemben. Ezen a szavazáson 26-an voksoltak Bánk menesztése mellett, ezt követően kiderült: Szentgyörgyvölgyi az egyetlen jelölt a tisztségre, aki 29 igen szavazatot kapott egy valaki tartózkodott (vélhetően maga a jelölt) a döntésnél és egy érvénytelen szavazat is akadt.
A megüresedett általános frakcióvezető helyettesi tisztségre két jelölt akadt, akiknek a nevét nem árulták el, ám nem kapott egyikük sem elegendő szavazatot, mert 16:16 lett az eredmény. Az egyel több voks annak az eredménye, hogy időközben egy újabb honatya is megérkezett a tanácskozásra. A frakcióvezető azt is közölte: visszahívták posztjáról Várhelyi András és Horváth Béla eddigi helyettes frakcióvezető-helyetteseket. A képviselők egyéb személyi döntésekről nem határoztak, így csütörtökön senkit sem zártak ki.
Torgyán beszéd három hetente hétfőn és kedden
Torgyán József pártelnök frakcióvezető-helyettesként ezen túl minden parlamenti hét hétfőjén és keddjén személyesen mondja el a napirend előtti felszólalásokat. A politikus kérdésekre jelezte: azért csak most derült ki Boros Imre alkalmatlansága miniszteri posztjára, mert ezekben a napokban szerzett Torgyán arról tudomást, hogy az ideiglenes agrárminiszter a nemzeti bank párttitkára volt és munkásőrként is tevékenykedett a szervezet feloszlatásáig. Torgyán értetlenségének adott hangot, hogy egy volt munkásőr, miért próbálja megmondani: mi legyen a kisgazdapártban. Torgyan egyúttal elmondta, fegyelmi vétséget követtek el azok, akik nem jelentek meg a csütörtöki frakcióülésen. A renitensek büntetésére azonban már nem tért ki.
|
Szerinte egyébként Boros tájékozatlanságára utal, hogy a szervezeti és működési szabályzat módosítását kifogásolta, hiszen a kormányváltáskor többletfeladatokra szert tett minisztériumnál a feladatok is megszaporodtak. Torgyán úgy vélte: minél többször ülésezik a frakció annál egységesebbek, lesznek, így nem kizárt, hogy megtartják a Bánk által javasolt időpontban is az ülést.
Torgyán arra a felvetésünkre, hogy van-e forgatókönyv arra az esetre, ha a parlament vezetése nem fogadná el a frakcióülés határozatait, úgy válaszolt: még a kérdés felvetés is rágalmazza a parlament hivatalát. Szerinte Bánk Attila nem áll a házbizottság, a parlament vezetése és a demokrácia szabályai felett, így képtelenség erről egyáltalán beszélni is.
Szentgyörgyvölgyi Péter |
Szentgyörgyvölgyi az m1 Aktuális című műsorában közölte, Boros Imre miniszteri meghallgatására sor fog kerülni, de ami biztos, nem a jövő csütörtökön, a Bánk által meghírdetett frakcióülésen, minthogy az nem lesz.