További Belföld cikkek
- Csökkent a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben
- Semjén Zsolt Vadai Ágnesnek: Imádkozom Önért!
- Több mint 4 millió forint értékű kábítószert foglaltak le a rendőrök egy budapesti lakásban
- A Líra javára ítélt a Kúria, nem fogadták be a kormányhivatal felülvizsgálati kérelmét
- Az NMHH szerint hiányosak a magyar médiaviszonyokat értékelő jelentések
Összevont szerv
Kiss Elemér a meghallgatáson utalt arra, hogy a kisebbségi hivatal, a Határon Túli Magyarok Hivatala és az egyházi ügyek kezelése is a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MeH) tartozik majd a következő kormányzati ciklusban.
Súlyos mulasztásnak nevezte, hogy mindeddig nem valósult meg a kisebbségek parlamenti képviselete; meggyőződése szerint ezt a következő négy évben pótolni kell.
A miniszterjelölt jelezte, hogy a cigányság problémáinak megoldására, a minisztériumok lépéseinek összehangolására a Miniszterelnöki Hivatalon belül egy koordinációs központ létrehozását tervezik.
Állami támogatásra is számíthatnak
Szavai szerint ez nem önálló hivatal lesz, hanem a MeH egyik szervezeti egységeként működik majd. Kiss Elemér fontosnak mondta a kisebbségek kultúrája ápolásának az eddiginél erőteljesebb állami támogatását is.
Fontos elvként említette a jószomszédi viszony és a határon túl élő magyarság helyzete közötti szoros összefüggést, hozzátéve: ha az egyensúly megbomlik, az nem segíti a magyar közösségek helyzetét.
Az egyházak támogatásáról
A MeH leendő vezetője jelezte, hogy az egyházak eddigi támogatási formáit illetően nem terveznek változtatást, így a kistelepüléseken élő lelkészeknek juttatott állami jövedelempótlékot tekintve sem.
Közölte: kezdeményezni fogja, hogy a volt egyházi ingatlanok rendezésére vonatkozóan a folyamat a törvényben meghatározott határidőnél, 2011-nél hamarabb befejeződhessen.
Képviselői kérdésre válaszolva Kiss Elemér elmondta, hogy a vonatkozó törvény és "az Orbán-Nastase-paktum szövege között jelentős eltérések mutathatók ki", és ez a helyzet jogi, törvényességi szempontból nem maradhat fenn.
Bűnmegelőzési stratégia készül
Lamperth Mónika fontos feladatának mondta a kisebbségek parlamenti képviseletére irányuló törvénytervezet előkészítését és hangsúlyozta, hogy munkájában számít a kisebbségi önkormányzatok együttműködésére is.
A belügyminiszteri poszt várományosa a feladatok között említette az eljárás alá vont személyek és a sértettek jogai érvényesítésének megkönnyítését.
Tájékoztatása szerint bűnmegelőzési stratégiát dolgoznak ki, ahhoz jogalkotási tervet készítenek, és azt tervezik, hogy külön törvényt alkotnak a bűnmegelőzésről, illetve az áldozatvédelemről.