Húszkilós csomagot vihet a kitelepített
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Veszélyhelyzetben a jogszabályok három fokozatot határoznak meg a lakosságra vonatkozó intézkedések között. Az emberek mozgását kiürítés, kitelepítés és kimenekítés esetén lehet korlátozni, ellátásukat ugyanakkor a hatóságoknak biztosítaniuk kell - mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.
Ha a hatóság a lakóhely elhagyására szólít fel, mindenkinek kötelessége követni az utasításokat, hangsúlyozta Szentes György. A tájékoztatást az emberek a televízió és a rádió híradásain, a hangosbeszélőkön keresztül kísérhetik figyelemmel.
Az állampolgárok eldönthetik, hogy a kijelölt befogadó helyre, vagy rokonaikhoz, ismerőseikhez mennek. Amikor a lakásból távoznak, el kell zárniuk a víz- és a gázvezetéket, áramtalanítaniuk kell lakásukat, az ajtókat, ablakokat be kell csukniuk.
Ha a veszélyhelyzet bekövetkeztekor a tanulók az iskolában, napköziben vannak, értük a pedagógusok felelnek, ők viszik a gyermekeket a kitelepítési gyülekező helyre.
Az állampolgárok veszélyhelyzeti csomagot állíthatnak össze, amely maximum 20 kilós lehet. Személyi okmányaikon, értéktárgyaikon, készpénzükön és bankkártyáikon kívül ebben a csomagban vihetnek magukkal nem romlandó élelmiszert, egy liter ivóvizet, az évszaknak megfelelő lábbelit, felsőruházatot, fehérneműt, tisztálkodási eszközöket, rendszeresen használt gyógyszereiket, egy takarót, hordozható rádiót, esetleg gyermekük egy játékát, könyvét.
A szakemberek állapítják meg, hogy mikor múlt el a veszélyhelyzet és
térhetnek vissza otthonaikba a kitelepített emberek. Akiket szervezett
formában telepítettek ki, szervezett formában is telepítik őket vissza.
Kimenekítésre akkor kerül sor, ha kitelepítésre nincs elég idő, mert a közvetlen veszély miatt a lakosságnak gyorsan el kell hagynia az adott területet - mondta Szentes György.
Létező intézkedés még az evakuálás, de a jelenlegi magyar védelmi igazgatási fogalmak között ez nem szerepel, ezért hivatalosan nem is használják.
A kiürítésről a rendőrségi törvény rendelkezik: embereket, illetve az anyagi javakat közvetlenül fenyegető veszélyhelyzet megszüntetéséért a rendőrség területet zárhat, és az ott tartózkodókat távozásra kötelezheti.
A kitelepítésre kormányrendelet vonatkozik: az óvóhelyi védelmet, egyéni védőeszköz-ellátást és a lakosság riasztását, valamint a kitelepítés-befogadás általános szabályait definiálja.