Kis János: Elkerülhetetlen a bizalmi szavazás
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Kis János filozófus, az SZDSZ egykori elnöke, aki 2002-ben végül a pártból is kilépett, terjedelmes publicisztikával köszöntötte Sólyom László vasárnapi, „drámai hangú” beszédét a Magyar Hírlapban, konklúzióként pedig levezette, hogy a demokrácia védelmében bizalmi szavazást kell tartani a parlamentben. Pontosnak ítélte a köztársasági elnök értékítéletét, igazat adott neki abban is, hogy „az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése rég nem tapasztalt erkölcsi sokkot okozott Magyarországon”, ami nem kizárólag az ellenzék szavazótáborára igaz, hanem akár az MSZP vagy az SZDSZ eltökélt híveire is. Megkérdőjelezte a koalíciós pártok túlzott magabiztosságát, hiszen mint írja, „ha a koalíció nem érzékeli a miniszterelnök erkölcsi helyzetének megingását, képtelenné válhat a kormányzásra”.
Kis János
A megerősítés szerinte ezután is feltételes marad, egyes dolgok nem ismétlődhetnek meg, a választók számára pedig garanciákat kell nyújtani. Veres János pénzügyminisztersége szerinte pont ellentmond a hazugsággal és trükközéssel való szakításnak, helyette Kis János egy fajsúlyos pénzügyi szakembert látna szívesen a bársonyszékben, aki képes ellentmondani Gyurcsánynak. Molnár Lajoson kívül egyébként egyik miniszter személyével sem elégedett, csak neki van ”önálló arca, önálló felelősséggel”. A kormány többi miniszterének tényleges hatalma a kancellárián összpontosul, a diszfunkciót talán az augusztus 20-i vihar körüli események bizonyítják legjobban, úgy véli a továbbiakban igazán felelősséget kéne vállalniuk a parlament előtt.
A filozófus hiányolja Medgyessy-kormány idején tervbe vett etikai kódex létrejöttét, amit kifejezetten erkölcsi kérdésekre kéne kihegyezni. Kis János úgy véli, a demokrácia védelme a tét, amire Orbán Viktor személye nem garancia, de bizalom nélkül a jelenlegi koalíció sem az.