Kóka megvétózta az orwelli törvényt
További Belföld cikkek
- Ironikus megjegyzéssel tesz eleget a brüsszeli elvárásnak a nemi esélyegyenlőségi törvény
- Vitézy Dávid az utolsó metró után bezáratná a budapesti aluljárókat
- Varju László szerint a Fidesz börtönben látná, újratárgyalták az ügyét
- Összecsapott Kövér László és Gyurcsány Ferenc, több mint tízmillió forintos büntetés lett a vége
- Átláthatóságot emleget Magyar Péter, de nincs nyoma a 103 millió forintnak
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium "bűnüldözési és nemzetbiztonsági érdekekre való tekintettel" az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal és a Miniszterelnöki Hivatallal együttműködve kezdeményezte az elektronikus hírközlési törvény módosítását. Civil szervezetek szerint a törvénymódosítás tervezete adatvédelmi szempontból elfogadhatatlan, ellentmond a vonatkozó EU-irányelveknek és alkotmányellenes: a nemzetbiztonsági hivatalnak folyamatos online hozzáférést adna a telefonálók és az internetezők összes adatához, a szerzői jogvédők pedig még a mobilosok helymeghatározási adatait is kikérethetnék a szolgáltatóktól. A tervezetet az adatvédelmi biztos is bírálta, az "orwelli törvénytervezet" nyomán kialakult vitáról az Indexen is beszámoltunk.
Nem támogat szabadságjogokat sértő módosítást
A miniszter ezután nyilatkozott a távirati irodának, minthogy alighanem az SZDSZ elnöki posztjára pályázó Kókát is foglalkoztatni kezdték a különböző szervezetek aggodalmai.
"Felkérem a társtárcák jogszabály-előkészítőit is a tervezet alapos újragondolására. Nem támogatok semmiféle olyan törvénymódosítást, amely az alkotmányban biztosított szabadságjogokat sérti - mondta Kóka János. - A minisztérium határozottan ki fog állni a bűnüldözési és nemzetbiztonsági érdekek és a személyi szabadságjogok egyensúlya mellett."
"Újra megvizsgáltatom, hogy a vonatkozó EU-ajánlás milyen változtatásokat tesz kötelezővé, de minden változtatásnak széleskörű szakmai egyetértésen kell nyugodnia, és az alkotmányban biztosított szabadságjogok sérelme nélkül kell megvalósulnia - tette hozzá Kóka János. - Felkérem a Nemzeti Hírközlési Tanács (NHIT) elnökét, hogy még a közigazgatási és társadalmi egyeztetés megkezdése előtt végezze el a tervezet szakmai kontrollját."
Figyelembe veszik az adatvédelmi biztos véleményét is
A GKM elvárja a törvényelőkészítőktől, hogy a tervezet módosításánál vegyék figyelembe az NHIT az adatvédelmi biztos és a társadalmi szervezetek ajánlásait.
Kóka János hangsúlyozta, hogy az Eht. tervezet módosítása nem lehet alkotmánysértő, és nem veszélyeztetheti a személyi szabadságjogokat. A tervezet közigazgatási egyeztetése éppen azt a célt szolgálja, hogy az aggályos rendelkezéseket kiszűrje és megfelelően korrigálja. Ennek során a nemcsak a közigazgatási szervektől és az adatvédelmi biztostól beérkezett, összesen mintegy hatvan észrevételt kell figyelembe venni, hanem a civil szervezetektől érkezett jelzéseket és észrevételeket is. A GKM tájékoztatása szerint a tárcák közti egyeztetés hétfő reggel folytatódik.