Kolonics edzőjét támadják a mentősök

2008.07.20. 21:25
A mentősök nyílt levélben adtak hangot felháborodásuknak. Ebben megemlítik, hogy a kedden elhunyt kenus testén tapaszok voltak, tehát valószínűleg nem volt egészséges, és edzőjét bocsánatkérésre szólítják fel, mert véleményük szerint felelőtlenül bántotta őket. Az edző tagad, a Magyar Rádió Krónikájának információi szerint az aláírók közül nem mindegyik mentős tudott a levél tartalmáról.

Az Országos Mentőszolgálat Központi Rohamcsoportjának munkatársai nyílt levelet írtak Kolonics György edzőjének, amelyben felvetik: Ludasi Róbert miért nem beszél arról, milyen tapaszok voltak a sportoló testén, és vajon milyen szerepet játszhattak ezek a bekövetkezett tragédiában.

A levél aláírói azt állítják: a legjobb szakmai tudásuk szerint dolgoztak Kolonics György ellátásánál is.

A kétszeres olimpiai bajnok kenus kedden edzés közben lett rosszul. Társa, Kozmann György és Ludasi Róbert megpróbáltak segíteni rajta, de ez a kiérkező mentősöknek sem sikerült. Az edző azt állította, a mentősök 37 perc alatt értek a csepeli telepre, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) belső vizsgálata szerint viszont a bejelentéstől számítva 20 perc alatt kiértek.

A levélben többek között alaptalannak, felháborítónak és sértőnek tartják Ludasi vádjait, amelyekről azonban elismerik, az edző mentők iránti tudatlanságából származnak.

Nyílt levelet küldtek

A levél írói nem értik, miért a Mentőszolgálat dolgozóit hibáztatja a történtekért? Miért nem beszél arról, milyen tapaszok voltak a sportoló testén, és vajon milyen szerepet játszhattak a bekövetkezett tragédiában?

Miért nem beszél arról, hogy mi az oka annak, hogy egy ilyen komoly versenyre való felkészülés során az élsportolók mellett nincs megfelelő egészségügyi személyzet, pláne akkor, ha a sportoló az átlagnál idősebb, és már korábban is voltak panaszai?

Továbbá megemlítik, hogy az újraélesztés szempontjából a keringésmegállást követő első percek a legértékesebbek. Az első tíz perc alatt gyakorlatilag egyenes arányban csökken nullára annak valószínűsége, hogy a megkezdett újraélesztés hatására a vérkeringés, illetve a légzés újraindul. Főleg annak fényében, hogy mindezt egy instabil motorcsónakban tették.

"Nyilatkozatában ön azt is kijelenti, hogy az első segélykérő hívásra 10:23-kor került sor. Azt azonban elfelejtette megemlíteni, hogy ez a segélykérő hívás a Rendőrség Teve utcai 112-es központjába, és nem a Mentőkhöz futott be. A segélykérő tehát nem egészségügyi szakemberrel, hanem a Rendőrség egyik diszpécserével beszélt" - áll a levélben. A hívást a 112-es központ alkalmazottja 10:24-kor továbbította a Mentőszolgálat Központi Irányító Csoportja felé. A bejelentés csak annyit tartalmazott, hogy Kolonics György olimpiai bajnok rosszul van.

A mentősök felháborodva kérik ki, hogy hazugság lett volna a 17 perces helyszínre érkezés! Szintén megemlítik, azért nem használták a defibrillátort, mert a beadott gyógyszerek ellenére sem észleltek a kollégáik a keringés újraindulására utaló jelet, a szívizom semmilyen elektromos aktivitást nem mutatott, nem volt úgynevezett shockolható ritmus, ezért nem "ütötték ki" a defibrillátorral a sportolót.

A levélírók egészen odáig mennek, hogy véleményük szerint Ludasi által elmondottakat badarságnak vélik. Bíznak benne, hogy lesz benne annyi becsület, hogy a televízióban elhangzott nyilatkozata után legalább ekkora nyilvánosság előtt kér elnézést az elhangzottak miatt.

Az edző reagált

Az edző a nyílt levél kiadása után egy órával reagált, és visszautasította a vádakat. "Nem tudom, milyen tapaszokról beszélnek a mentősök, ezt be is kell bizonyítani - mondta Ludasi Róbert az MR1 Kossuth Rádiónak. - Olvastam a nyílt levelet, de arról egy szó sincs benne, hány perc alatt értek ki a mentők." Az edző jellemzőnek tartja a kiérkező mentősök szakértelmére, hogy az ő vérnyomását sem tudták előszörre megmérni. "Nincs miért bocsánatot kérjek! Ott volt ötven ember, aki végignézte, mi történt. Többször odamentem megkérdeni, nem kellene-e defibrillátort alkalmazni" - mondta Ludasi, aki tagadta, hogy tapaszok lettek volna a kenus testén.

Ki írta a levelet?

A Magyar Rádió vasárnapi 22 órás Krónika című műsorában Valler Krisztián mentőorvos, akinek a neve szerepel a negyvenegy aláíró között, elmondta, semmit nem tudott a levélről, ahogy arról sem, hogy a neve szerepel a végén. "Nincsen tudomásom arról, hogy ki írta a levélre a nevemet. Nem votam kint ennél az esetnél, így nem is tudnék erről véleményt nyilvánítani. Senki nem szólt erről a levélről, nem is tudom, hogy ez az ügy miért kavart ekkora port. Jelen pillanatban szabadságon vagyok. Lehetséges, hogy ez valamilyen visszaélés" - mondta a Magyar Rádió munkatársának, akitől először hallott a nyílt levélről. Győrffy Pált, a mentők szóvivőjét is megkérdezték a levélről, illetve, hogy vajon ki írta azt. A szóvivő azt mondta, találkozott olyan kollégákkal, akik valóban aláírták a levelet és meggyőződése, hogy kollégáit jóü szándék vezérelte. Ugyanakkor felhívta a nyílt levél szerzőinek figyelmét az orvosi titoktartás követelményeire. A betegről ugyanis nem szolgáltathatnak semmilyen információt, mégis megtették.