Megszólalt Kondor tartótisztje?
További Belföld cikkek
- Górcső alatt a Polt-jelentés: több bűneset, több alku, több vagyonelkobzás
- Örülhetnek a gyerekek, mégis lesz MikulásGyár idén
- Mi a célja Vitézy Dávidnak a mozgalmával, és lesz-e belőle főpolgármester-helyettes?
- Női holttestet találtak Császáron
- Lázár János: Lehet k. anyázni, meg neki lehet állni sz*rból várat építeni
Kondor Katalin, a Magyar Rádió elnökének Indexhez eljuttatott közleményében állítja, hogy a Népszavában közölt dokumentumot most látta először. "Aláírásom nem szerepelt rajta, ilyet nem írtam alá. Soha nem működtem együtt semmilyen főcsoportfőnökséggel" - jelenti ki Kondor, egyúttal megkérve az átvilágító bírákat, hogy minden róla szóló hiteles dokumentumot vizsgáljanak át és folytassák le az eljárást.
Valódi?
Tóth András, a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár, szakértőkkel történt megbeszélése után úgy nyilatkozott, amennyire a kópiából megítélhető, a dokumentum valódi lehet. Kiemelte viszont, hogy Kondor alaptalanul kéri az átvilágító bírákat múltja tisztázására, mivel ők csak a III/III-as érintettség, azaz az ügynökmúlt vizsgálatára jogosultak. A rádió elnökét viszont a III/II-es részleggel hozták kapcsolatba, amelyre nem vonatkozik az átvilágítási törtvény.
Tóth András szerint az ügy tisztázásában az állambiztonsági szolgálatok levéltára nyújthat segítséget, amit azonban az intézmény vezetője cáfolt. Ilyen minősítésű iratot a levéltár ugyanis nem őrizhet.
Kondor Katalin aláírása azért nem szerepelt a kartonon, mivel a publikált irat célja a már beszervezett személyek nyilvántartása volt, áll Népszavában. A dokumentum feltételezi egy előzőleg aláírt beszervezési nyilatkozat létét, szól a következtetés.
Államtitoksértés?
Csúsztatásnak nevezte Kondor Katalin átvilágítási kérelmét Pajcsics József ügyvéd a Magyar Hírlapban. Elmondta továbbá, nem biztos, hogy a Népszava jogtalanul publikálta a dokumentumot. A lap nem követett el jogsértést vagy államtitoksértést abban az esetben, ha tudományos kutató vagy érintett személy révén jutott az irathoz.
Jogellenesen szerzett bizonyíték ugyanakkor a bíróság előtt nem használható fel - függetlenül attól, hogy hiteles-e, avagy sem - közölte a jogász. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltáráról szóló törvény február végéig adott haladékot az előző rendszerrel kapcsolatos állambiztonsági iratokat birtoklóknak azok beszolgáltatására. A határidő lejárta után a dokumentumok elvesztik bizonyító erejüket a bíróságok és a hatóságok előtt.
Akár három év börtönnel is sújtható a Kondornak tulajdonítotthoz hasonló iratok közlése, mondta a fentiek ellenében Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az RTL Klubnak. Az ok, hogy a beszervezés alapjául megjelölt "hazafiasság" különlegesen érzékeny személyes adatnak számít, amelynek publikálása bűntett.
Visszhang
Pokorni Zoltán az eset kapcsán úgy nyilatkozott, a szocialistáknak, Medgyessy ügynökmúltja miatt nincs morális alapjuk ilyen kérdésekkel foglalkozni. Kuncze Gábor az origónak elmondta, az eset is bizonyítja: igazuk volt, amikor a teljes nyilvánosságot és a széles körű átvilágítást szorgalmazták.
A Népszava hamarosan újabb bizonyítékokat tesz közzé az üggyel kapcsolatban, adta hírül a Népszabadság. .