Kórházak belgyógyászat és sebészet nélkül
További Belföld cikkek
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejárató kampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
- Törvénysértő felújításról beszélt a minisztériumi dolgozó, egy nappal később kirúgták
- Lázár János olyan fejlesztéseket ígért meg, amelyeket korábban még ellenzett
- Vitályos Eszter Magyar Péternek: Te prédikálsz a nők elleni erőszakról?
A regionális egészségügyi tanácsok megkapták az egészségügyi miniszter javaslatát a kórházi ágyszámok elosztására. Ennek megfelelően március végéig jelentősen átalakul a hazai kórházi szerkezet. Ez a javaslat most annak a 120 területi kórháznak a sorsát határozza meg, amely nem került a kiemelt kórházak körébe.
Mint várható volt, egyes kórházakban megszűnik a belgyógyászati, szülészeti, sebészeti vagy gyermekosztály, s az intézmények csak krónikus betegekkel, idősek gondozásával vagy rehabilitációval foglalkoznak majd.
Új profil a kis kórházaknak
Az ágyak elosztásánál figyelembe veszik, hogy 30 kilométerenként legyen megfelelő aktív fekvőbeteg ellátás, ahol az egyszerűbb betegségeket kezelhetik vagy a szüléseket levezetik. A súlyos betegségeket az 50-55 kilométerenként elérhető kiemelt kórházak látják majd el.
A minisztérium javaslata azt írja le, mely kórházakban milyen ellátást végezzenek a jövőben. A Nyugat-Dunántúli régióban például a tárca javaslata alapján a kapuvári, a celldömölki és a sárvári kórházban megszűnnének az eddigi osztályok, s ezek a kórházak a jövőben csak krónikus betegek ellátásával és rehabilitációval foglalkoznának.
A tárca javaslatai alapján elsősorban a belgyógyászati osztályok fognak leépülni. Az Egészségügyi Minisztérium ugyanis kis ágyszámú (15-30) aktív belgyógyászati osztályok létrehozását javasolja ott, ahol a közlekedés és az aktív fekvőbeteg ellátást nyújtó kórházak távolsága ezt indokolja.
Összevonnak, megszüntetnek
Ha egy nagyobb városon belül több aktív fekvőbeteg-ellátó kórház is van, a tárca szerint érdemes megszüntetni a párhuzamosságokat. Ez például Budapesten kórházak, vagy osztályok összevonását jelenti.
A tanácsoknak 20 napjuk van arra, hogy döntsenek a normatívák és az ellátási területek felosztásáról. A döntés akkor érvényes, ha azt a régió valamennyi kórháza 30 napon belül jóváhagyja.
Ha az érintett intézményeknek, illetve fenntartóiknak nem sikerül megegyezniük, a miniszter nyolc napon belül dönt a régió normatíváinak felosztásától. Molnár Lajos ígérete szerint ebben az esetben a többségi véleményt is figyelembe veszi a döntés meghozatalakor.
Részletesen olvashat a kórházátalakításokról ebben és ebben a korábbi cikkünkben.