Medgyessy javaslatairól elmélkedtek a kormányülésen
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid „néhány ténnyel” reagált a Budapest Brand 5 év után elbocsátott vezetőjének állításaira
- Megvan, mikor tartják az időközi választást Újpest-Angyalföldön, ahol lemondott a DK-s képviselő
- Bejelentették a béremelést, majd „programozott” elbocsátási hullám kezdődött a Magyar Postánál
- Enyhített a kormány, egy ázsiai országból is érkezhetnek vendégmunkások Magyarországra
- BDPST Group: nincs tudomásunk arról, hogy a cégcsoport vagy Tiborcz István ellen szankciós folyamat indult volna
Nem feltétlenül veszélyes
Bárándy Péter a nemzeti lobbitanács, a szociális és gazdasági tanács, a közvetlen államfőválasztás és a kisebb parlament kapcsán közölte: a kialakult közjogi működést alapvetően nem érintik a miniszterelnök közjogi javaslatai. Mint mondta, a kialakult, működőképes közjogi berendezkedés egyensúlya fenntartható.Az igazságügy-miniszter szavai szerint feszültség van a koalícióban, ami abból adódik, hogy az egyik koalíciós partner szerint a közvetlen államfő-választással sérülhet a kialakult közjogi egyensúly. "Ennek nem feltétlenül kell így lennie" - szögezte le a miniszter. Hozzátette: számtalan olyan technika van, amellyel ezt a veszélyt ki lehet küszöbölni.
Húszezer jelölés kellene
A miniszter rámutatott, hogy ha a pártok megállapodnak a köztársasági elnök közvetlen választásában, akkor a választás előtt jelölésre lesz szükség. Mint mondta, az eddigi gyakorlatból adódóan valószínűleg 20 ezer jelölésre lenne szükség ahhoz, hogy valaki köztársaságielnök-jelölt legyen. Hozzátette: azt is el kell majd dönteni, hogy a választáson legyen-e érvényességi és eredményességi küszöb. "A fő kérdés, hogy a köztársasági elnök hatásköre hogy alakuljon egy elképzelt közvetlen elnökválasztás esetén" - mondta az igazságügy-miniszter. Hozzáfűzte: megnyugtatóan körvonalazni kell, hogy "ténylegesen, az alkotmány szerint mi a köztársasági elnök hatásköre". "Olyan módon kell szabályozni ezt a hatáskört, ami a kialakult közjogi egyensúly fenntartását szolgálja, és ezt nem billenti meg" - mondta Bárándy Péter.Vegyes választás kell
A kisebb parlamentről szólva hangsúlyozta, hogy a létszámcsökkenéssel nem változhat a parlament szerepe. Az igazságügy-miniszter szerint az egyéni választókerületeknek és az országos listának továbbra is létezniük kell. Ez utóbbi kapcsán felvetette, hogy az a jelenlegi formájában maradjon-e. Rámutatott: meg kell akadályozni azt is, hogy minimális népszerűség-különbségekkel párt, vagy pártok alkotmányozó többséget alkossanak. A szociális és gazdasági tanáccsal kapcsolatban közölte: ennek is az említett egyensúlyi rendszerbe kell beépülnie, és úgy kell a kormány mellett működnie, hogy a hosszabb távú tervezésben segítséget adjon a kabinetnek.Nincs megrendelés
"Innen tovább nem tudok menni" - szögezte le Bárándy Péter, hozzátéve: ezekben a kérdésekben politikai megegyezésre van szükség. Mint fogalmazott, az Igazságügyi Minisztérium megrendelésre tud dolgozni, de a megrendelést nem kapta meg.Medgyessy Péter közölte: napirenden vannak ezek a kérdések, amelyekről közéleti vitát és politikai egyeztetést is kell tartani. A miniszterelnök szólt arról, hogy szükségesnek tartja a nemzeti lobbitanács létrehozását még a csatlakozás előtt.
A konszenzus résztvevőire kötelező
Kiss Péter kancelláriaminiszter elmondta: a nemzeti lobbitanácsnak az lenne a feladata, hogy kialakítsa a közös álláspontot a fontos, nemzeti ügyekben. A szociális és gazdasági tanács kapcsán elmondta: ez az unióban ismert intézmény. A tanács nem meglévő intézmények helyett, hanem azok mellett működne. A fórum a nemzeti konszenzus kialakítására törekszik, kötelező érvénye az ott kialakított döntéseknek nincs. "A konszenzusban résztvevőkre nézve azonban morális kötelezettséget jelent" - mondta a kancelláriaminiszter.