Átalakítaná a kormányzást Gyurcsány

2006.01.29. 22:10
A választások után fél évvel, jövő év januárjától drasztikusan átalakítaná a kormányzati struktúrát Gyurcsány Ferenc - ez derül ki abból a törvényjavaslatból, amely a miniszterelnök környezetéből került az Indexhez. A kormány szerveiről és a kormány irányítása alá tartozó közigazgatási szervekről szóló törvény tervezete több ponton növelné a miniszterelnök kormányzati súlyát: ő állapítaná meg a minisztériumok létszámát, döntéseket hozhatna a kormány nevében, és ő nevezné ki a helyettes államtitkárokat is.
A "kormány szerveiről és a kormány irányítása alá tartozó közigazgatási szervekről" elnevezést viselő törvényjavaslatnak elvileg azt a célt kellene szolgálnia, hogy gyökeresen átalakítsa a "túlnövekedetté, túltagolttá és túlcentralizálttá" vált, drágán és nehézkesen működő államszervezetet. A tervezet ugyanakkor egyes jogok átcsoportosításával és létrehozásával, valamint az állami apparátus leépítésével jelentősen megerősíti a kormányfő kormányzaton belüli hatalmi súlyát.

Búcsú az államtitkároktól

A Gyurcsány közvetlen környezetéből kikerült tervezet jelentősen lefaragná a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozó politikai államtitkárok számát. A tervezet egy másik forrásunk szerint még döntéselőkészítői fázisban sincs, elfogadása nem valószínű a választások előtt. A MeH-ben - a hivatal honlapjának adatai szerint - jelenleg 9 politikai és 2 címzetes államtitkár tevékenykedik, utóbbiak egyike a miniszterelnök kabinetfőnöke (az igencsak régen frissített honlapon még MeH-es államtitkárként szerepel Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal vezetője, ám a hivatal már tavaly nyáron átkerült a belügyminiszter felügyelete alá).

A mostani államtitkári létszámot gyakorlatilag megfelezné a gyurcsányi törvényjavaslat, amely szerint a miniszterelnökségi politikai államtitkárok száma nem haladhatja meg egyidejűleg a négyet. Jelenleg egyebek mellett koordinációs, általános, területfejlesztési, polgári nemzetbiztonságért felelős, elektronikus kormányzásért felelős, de két, felelősségi terület nélküli politikai államtitkár is tevékenykedik a MeH-ben.

Ezek közül jelenleg csak a koordinációs államtitkár tisztsége tűnik biztosnak a kormányzati struktúra tervezett megváltoztatása után is. Ezzel szemben információink szerint nem marad meg a területfejlesztésért felelős államtitkári poszt - ezt jelenleg Nagy Sándor tölti be -, hiszen már most is van a regionális fejlesztésre tárca nélküli miniszteri poszt. Kényes helyzetbe kerülhet Baja Ferenc is, aki az elektronikus kormányzásért felelős kormánymegbízottként lett a MeH politikai államtitkára.

És a kormánymegbízottaktól is

A törvénytervezet ugyanis megszüntetné mind a kormánymegbízotti, mind a kormánymeghatalmazotti tisztségeket. Baján kívül jelenleg hárman - Nemcsók János, Avarkeszi Dezső és Újhelyi István - viselnek ilyen tisztséget, olvasható a MeH honlapján.

A kormánybiztosi intézmény megmaradna, ám az ezzel kapcsolatos szabályokat is szigorítanák. Ezentúl egyidejűleg legfeljebb három kormánybiztos tevékenykedhet majd, és kinevezésük maximum két évre szólhat. A mostani szabályok szerint korlátlan időtartamra nevezhetők ki kormánybiztosok.

Erősödő miniszterelnök

A kétéves időkorlátozás nemcsak a kormány-, hanem a miniszteri biztosra is vonatkozna, és egy tárcán belül egy időben legfeljebb két miniszteri biztos lehetne (most az igazságügyi tárcánál három miniszteri biztos van). A politikai államtitkárok száma a minisztériumokban is csökkenni fog. Míg ma egy minisztériumban több politikai államtitkár is tevékenykedhet - a GKM-ben kettő, az ICSSZEM-ben három is van -, a jövőben minden tárcánál csak egy ilyen poszt lehetne.

A tárcák működését egyéb pontokon is átalakítanák. A tervezet szerint "a minisztériumi létszámkeretet a minisztérium költségvetéséhez igazodva a miniszterelnök állapítja meg". Emellett a törvényjavaslat szerint ezután a miniszter javaslata alapján a kormányfő nevezhetné ki a helyettes államtitkárokat - jelenleg ez a miniszter jogköre -, valamint a mostani 5 százalék helyett 2 százalékban korlátozná a tárcáknál foglalkoztatható politikai tanácsadók és főtanácsadók számát. Ők is csak a miniszter vagy a politikai államtitkár által létrehozott, minisztériumon belül kabinetek tagjai lehetnek, a tárcák más szervezeti egységeiben nem dolgozhatnának.

A miniszterelnök politikai súlyának növekedését szolgálja az is, hogy a tervezet lehetővé tenné: a miniszterelnök "egyedi döntéseket vagy normatív határozatokat" hozzon, ha ezt egyes ügyek "sürgőssége megkívánja", feltéve, hogy a kormány rendkívüli ülésének összehívását az ügy "jelentősége nem teszi szükségessé". Ezeket a döntéseket a következő kormányülésen csak "jóváhagyás céljából" kellene ismertetni. Ugyancsak a kormányfő helyzetét erősítheti, hogy a kormánybiztos a tervezet szerint közvetlenül neki alárendelten látná el a feladatát.

Kabinetkormányzás

A törvény tervezete - amely információink szerint kiegészül majd egy másik, a minisztériumi struktúra átalakulásáról, a tárcák számának csökkentéséről szóló javaslattal is - utalást tartalmaz a kabinetrendszerű kormányzás gyakorlatának megerősítéséről is. A javaslat szerint a kormány "kiemelt fontosságú társadalmi, gazdaságpolitikai vagy nemzetbiztonsági ügyekben" kabineteket hozhat létre, ezeknek a döntései a tagokra - akik csak miniszterek lehetnek - kötelezők.

Úgy tudjuk, a tervezett új minisztériumi struktúrában a 10-12 tárca négy kabinet köré szerveződik majd. A kancellárián készült tervezet szerint megmarad a most is meglévő nemzetbiztonsági és társadalompolitikai kabinet, új néven, gazdaságpolitikaiként működik tovább a jelenlegi gazdasági kabinet, továbbá település- és vidékfejlesztési kabinetté alakítják a mostani vidékfejlesztésit. Emellett valamennyi kabinet súlyát megerősítenék, kiemelt szerepet szánva ezeknek a stratégiai döntések kidolgozásában. A törvénytervezet megszüntetné a minisztériumokon belül elkülönülten működő hivatalokat.

Tervek a közigazgatási létszámcsökkentésre

A közigazgatásban voltak és vannak ugyan kísérletek létszámleépítésre – mint legutóbb például a Medgyessy-kormány tervei, ám ezek jelentős része csak a kabinetek kommunikációjában teljesültek, a valóságban azonban nem történt létszámcsökkentés.

A szocialista rezsim 1 millió 50 ezer embernek adott munkát a közszférában. Ez a szám jelenleg mintegy 200 ezerrel ugyan kevesebb, azonban jelentős gondot okoz a legnagyobb baj az, hogy a humán-struktúraváltás is kedvezőtlenül alakult. Miközben a közintézményi szféra (pl. egészségügy, oktatás) „apparátusa” a 15 év alatt 300 ezer fővel visszaesett, addig a közhatalmi szektor (pl. központi és önkormányzati bürokrácia) alkalmazottainak száma 150 ezer fővel gyarapodott.

A közigazgatás racionalizálását, a jelentős létszámleépítést az állam gyámkodása alól kikerült vállalkozói szegmens is egyre erőteljesebben követeli. A piaci szereplők (Demján Sándor, Parragh László vagy Széles Gábor) szívesen vennék, ha a racionalizálás eredményeképpen felszabaduló forrásokat (pl. adókedvezmények) a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének fejlesztésére fordítaná a kormányzat.

Egyes információk szerint a kormány tavaly év végén még úgy kalkulált, hogy még ebben a ciklusban csökkentené a minisztériumok számát, ezt azonban elhalasztották. A koalíciós pártok közti tárgyalások alapja a Medgyessy Péter által kormánymegbízottnak kinevezett Sárközy Tamás-féle koncepció. Sárközy szerint 20-25 százalékos, 40 ezer alkalmazottat érintő létszámleépítés indokolt a közigazgatásban, és az így feleslegessé váló munkaerőt a közszféra és a regionális közigazgatás szívná fel. A professzor hangsúlyozza, hogy a létszámcsökkentés mellett strukturális reformokra is szükség van. Például normatív alapon határozná meg az országos hatáskörű szervek körét (jelenlegi 60-ból 20 maradna, és átalakítaná a jelenlegi minisztériumi struktúrát.

A Fidesz is tervez

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke „Az összegzés napja” című rendezvényen hirdette meg az „új gazdaság, új állam, új politika” programját, amely kevesebb politikust, kevesebb bürokratát és szabadabb gazdaságot ígér. A terv megvalósítása érdekében, ha a Fidesz jut hatalomra, csökkentenék a parlamenti és önkormányzati képviselők számát – mind a két pont megvalósítása kétharmados törvények változtatását igényli –, újragondolnák az állami feladatokat és a rendszer működését a költségvetés aktuális helyzetének ismeretében. Minden bizonnyal csökkentik a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány alatt felvett mintegy 30 ezer új közszolga létszámát.

Orbán elképzelése és az SZDSZ régóta hangoztatott véleménye egybecseng. A liberálisok is kisebb államot szeretnének, nem véletlen, hogy ők kezdeményezték azt a négypárti megbeszélést, amelynek célja a parlamenti képviselők számának érdemi csökkentése. Legújabb elképzeléseik pedig a kormányzati struktúra átalakítását tűzik ki célul. Összevonnák az egyébként SZDSZ-es informatikai és gazdasági minisztériumot, valamint a szintén liberális politikusok által vezetett oktatási és kulturális minisztériumot, és megszüntetnék a tárca nélküli miniszteri posztokat. Mindkét párt inkább az angol kabinetrendszer felé hajlik, vagyis mindketten kormányfői kabinetet szeretnének, ami együtt járhat a Miniszterelnöki Hivatal befolyásának, ezzel együtt létszámának radikális csökkentésével.

Nem történik semmi

Kern Tamás, a Századvég Alapítvány politikai elemzője szerint az már bizonyosnak tűnik, hogy a parlamenti pártok kampányában jelentős szerephez jut a közigazgatás reformja, a túlzott bürokratizmus visszafogása. "Mindezek ellenére úgy látjuk, hogy az államigazgatás tényleges korszerűsítése a választások előtt már nem történhet meg" - mondta.

A politikai elemző szerint bármilyen összetételű kormány kerüljön is hatalomra 2006-ban, meg kell ütköznie a reformban kevéssé érdekelt lobbi– és szakszervezeti csoportokkal. Ahhoz pedig, hogy a modernizáció ne járjon együtt az egész közszféra megfélemlítésével, fel kellene számolni a szektor túlpolitizáltságát. A pártoknak azonban figyelembe kell venniük, hogy a felmerülő problémák kezelése a puszta létszámleépítéssel nem lehetséges, elengedhetetlenül szükséges, hogy meghatározzák az állam jövőbeni tevékenységének (államfunkció) tartalmát is.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Mintegy ötezer pár hamis cipőt találtak Budapest egyik raktárában

Mintegy ötezer pár hamis cipőt találtak Budapest egyik raktárában

Több mint 65 millió forint kárt okoztak a tulajdonosoknak.

április 15., 12:22

  • Belföld
A rendőrök állították meg Szabó Bálintot, aki neki akart menni Karácsony Gergelynek

A rendőrök állították meg Szabó Bálintot, aki neki akart menni Karácsony Gergelynek

„Na, Karigeri, akkor kezdjük, jó? Ki az elmebeteg szerinted?”

április 15., 14:21

  • Belföld
Két rendőr megsérült, 64 tüntető ellen eljárás indult a hétfői demonstráción

Két rendőr megsérült, 64 tüntető ellen eljárás indult a hétfői demonstráción

A kamerafelvételeket is elemzik a hatóságok.

április 15., 10:28

  • Címlapon
Minden magyar megőrül érte, de lehet, hogy az életét kockáztatja

Minden magyar megőrül érte, de lehet, hogy az életét kockáztatja

Lángos, kürtőskalács, gulyás: hol a határ?

3 órája

  • Belföld
Hadházy Ákos újra posztolt Matolcsy Ádámról, mondván, piacra dobta többmilliárdos dubaji ingatlanját

Hadházy Ákos újra posztolt Matolcsy Ádámról, mondván, piacra dobta többmilliárdos dubaji ingatlanját

Az országgyűlési képviselő szerint az ingatlanban saját termálfürdő és cselédszoba is van.

április 15., 15:13

  • Belföld
A Tisza Párt bűncselekményt kiált, miután hamis ukrán zászlós képpel próbálták lejáratni Magyar Pétert

A Tisza Párt bűncselekményt kiált, miután hamis ukrán zászlós képpel próbálták lejáratni Magyar Pétert

Bohár Dániel szerint a legkevesebb ukrán zászlóval illusztrálni „Ukrán Pétert”.

április 15., 13:51

  • Belföld
Távozik a TV2 Média Csoport vezérigazgatója, már meg is van az utódja

Távozik a TV2 Média Csoport vezérigazgatója, már meg is van az utódja

A médiaszakember április 22-től tölti be új pozícióját.

20 perce

  • Címlapon
Meghalt Garami József

Meghalt Garami József

A Ferencvárossal és az MTK-val is bajnok tréner 1987-ben a magyar válogatottat is irányította.

4 órája

  • Belföld
Megint eluralkodik a közlekedési káosz Budapesten

Megint eluralkodik a közlekedési káosz Budapesten

Ezeket az utakat kell elkerülni kedden.

április 15., 06:05

  • Címlapon
Riasztó szintet lépett át a Magyarországra kiszabott uniós bírság összege

Riasztó szintet lépett át a Magyarországra kiszabott uniós bírság összege

A visszatartott összegek jelentős része végleg elveszhetett.

6 órája

  • Belföld
Szabó Franciska: A vőlegényem a torkomnál fogva lefeszített az ágyra, és levert egy pofont

Szabó Franciska: A vőlegényem a torkomnál fogva lefeszített az ágyra, és levert egy pofont

Az első eset után tudta, hogy véget kell vetnie ennek a kapcsolatnak.

április 15., 16:08

  • Címlapon
Súlyos sérülést szenvedett Magyar Péter fia, operálni kellett

Súlyos sérülést szenvedett Magyar Péter fia, operálni kellett

Reagált az ügyre a Tisza Párt elnöke.

4 órája

  • Belföld
Abraham Lincoln a személyes politikai túlélésénél többre tartotta a népakarat érvényesülését

Abraham Lincoln a személyes politikai túlélésénél többre tartotta a népakarat érvényesülését

Százhatvan éve a washingtoni Ford Színházban rálőttek Abraham Lincolnra, aki másnap reggel belehalt sérülésébe.

április 15., 15:15

  • Belföld
Orbán Viktor: Mi lettünk az útépítések kormánya

Orbán Viktor: Mi lettünk az útépítések kormánya

A miniszterelnök állítja, 15 év alatt megduplázták az állami vagyont.

április 15., 10:05

  • Belföld
Matolcsy Ádám: Minden jövedelmem legális, nem élek Magyarországon

Matolcsy Ádám: Minden jövedelmem legális, nem élek Magyarországon

A volt jegybankelnök fia szerint az egész ügy „csak politikai lejárató kampány”.

április 15., 09:30

  • Belföld
Hadházy Ákos elmondta az Indexnek, mitől fél a legjobban a hatalom

Hadházy Ákos elmondta az Indexnek, mitől fél a legjobban a hatalom

A rendőrök elvették Szabó Bálinttól a trombitáját, aki felkészült arra, hogy újra börtönbe kell mennie.

április 15., 16:37

  • Belföld
Hont András: A szívemben a selyemmajmokat jobb helyen őrzöm, mint a „Messiás urat”

Hont András: A szívemben a selyemmajmokat jobb helyen őrzöm, mint a „Messiás urat”

Az ÖT alapítója elmondta, miért kell Magyar Péternek ennyi fotó, és miért betegszenek bele a helyzetbe, akik nem szeretik Orbán Viktort.

április 15., 07:57

  • Belföld
Hajszálon múlott, hogy nem történt tragédia egy előzésből a 87-es főúton

Hajszálon múlott, hogy nem történt tragédia egy előzésből a 87-es főúton

Hirtelen fékezéssel és gyors lehúzódással sikerült elkerülni a balesetet.

április 15., 09:14

  • Belföld
Tömegbaleset történt az M4-es autóúton

Tömegbaleset történt az M4-es autóúton

Jelentős a torlódás az érintett szakaszon.

április 15., 08:30

  • Belföld
Zebraügy és politika: fellázadtak az állatorvosok Orbán Viktor videója miatt

Zebraügy és politika: fellázadtak az állatorvosok Orbán Viktor videója miatt

Méltatlannak tartják a kar hallgatóinak felhasználását.

április 15., 07:33

  • Belföld
Politikai okból távozik az ISZOMM alapító elnöke és volt országgyűlési képviselője is

Politikai okból távozik az ISZOMM alapító elnöke és volt országgyűlési képviselője is

A párt tartalmilag és szervezetileg is kiürült, ezért nem látják a kitörés lehetőségét.

április 15., 09:04

  • Belföld
Gyökeresen megváltozott a magyar jogrend

Gyökeresen megváltozott a magyar jogrend

Bővült a rendőrség jogköre; betilthatók bizonyos rendezvények; az ember vagy férfi, vagy nő; felfüggeszthető a magyar állampolgárság.

április 15., 06:33

  • Belföld
A húsvétot már a rácsok mögött tölti a magyar drognagymama

A húsvétot már a rácsok mögött tölti a magyar drognagymama

Almás pite helyett kristályt árult.

április 15., 11:31

  • Címlapon
Elkezdett beteljesülni Nagy Márton rémálma

Elkezdett beteljesülni Nagy Márton rémálma

Soha ennyi pénz nem hevert még a lakosságnál.

5 órája

  • Belföld
A padhoz kötözve bántalmaztak diáktársai egy hétéves kisfiút Mezőtúron

A padhoz kötözve bántalmaztak diáktársai egy hétéves kisfiút Mezőtúron

A tanuló családja ráadásul több fenyegetést is kapott.

április 15., 06:05

  • Címlapon
Ferenc pápa legkedvesebb pillanatai

Ferenc pápa legkedvesebb pillanatai

Ferenc pápa életében azt vallotta, hogy a nevetés segít lebontani a társadalmi korlátokat.

1 órája

  • Címlapon
Ettől a függőségtől haláláig nem tudott szabadulni Ferenc pápa, de nem is akart

Ettől a függőségtől haláláig nem tudott szabadulni Ferenc pápa, de nem is akart

Vérbeli argentinként nem tudott élni nélküle.

14 perce

  • Címlapon
A kormány célja a teljes felszámolás, ezen a területen nem engednek

A kormány célja a teljes felszámolás, ezen a területen nem engednek

A kormánybiztost kérdeztük.

2 órája