További Belföld cikkek
- Orbán olyat tett Kötcsén, amire már évek óta nem volt példa
- Megszólalt Bese atya: Rászedtek, naivságomat kihasználták, és elveszítettem a józan ítélőképességem
- Telitalálat is született az ötös lottó és a joker sorsolásán
- Magyar Péter: Orbán Viktor a saját propagandájának hatása alá került
- Pajor Tamás a Bese-ügyről: Nem lenne ennyi aberráció, ha nem lenne papi nőtlenség
A kormány megtárgyalta az új informatikai kormánybiztos első előterjesztését, mely szerint 2002. január 31-étől minden információ, adat és rendszer rendelkezésre kell, hogy álljon az úgynevezett elektronikus közbeszerzés lebonyolításához. Csupán az ,,áru szállítása" nem történhet elektronikus úton, a többi procedúrának, kivétel nélkül lebonyolíthatónak kell lennie ilyen módon - tette hozzá Borókai.
A szóvivő elmondta, hogy a kormány megállapította az új informatikai kormánybiztos pontos hatáskörét is. Így Sík Zoltán felügyelete alá került az informatika, a hírközlés és a posta szabályozása. (A posta tulajdonjoga a közlekedési minisztériumnál maradt.) Ugyancsak a biztos feladata lesz a jövőben a rendszer-jellegű, stratégiai informatikai kormányzati beruházások koordinálása, s ő veszi át a Hírközlési Főfelügyelet irányítását is.
Vizsgálat a Mol ellen
Ugyancsak a kormány elé került a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tájékoztatója. Eszerint a GVH hamarosan vizsgálatot kíván indítani a Mol Rt. tevékenysége kapcsán. A vizsgálat célja, hogy megállapítsák, túllépte-e az olajtársaság azt az ,,extraprofit-határt", amely fölötti nyereség már ,,nem kívánatos". Borókai szerint a 30 százalék fölötti extraprofit már ilyen határérték, persze az nem derült ki, hogy mihez képest mérik a többletnyereséget.
Ugyancsak a kormány elé került az a tájékoztató, amely szerint ár- és belvízvédelemre a különböző tárcák együttesen 23,655 milliárd forintot költöttek idén.
Olajügyek: lassú bírósági döntések
A kormány ülésén felvetődött, hogy a bíróságoknak gyorsabban kellene eljárniuk az úgynevezett olajügyekben. A kabinet ülésére készített tájékoztatóból kiderült ugyanis, hogy az ügyészség 1991 és 1999 között 4042 ügyben emelt vádat olajhoz kapcsolódó bűncselekmények miatt, a bíróságok viszont csak 340 esetben hoztak döntést, és mindössze 256 személyt ítéltek el, 66-ot felmentettek, 18 esetben pedig megszüntették az eljárást.
Éppen ezért a kormány felkérte az igazságügyi minisztert (aki nem volt jelen az ülésen), hogy folyamodjon az illetékes testülethez, az országos igazságszolgáltatási tanácshoz, hogy a bíróságok hozzák előbbre az olajügyek tárgyalásait, mert így hatékonyabban lehetne fellépni a bűnözés e típusával szemben.
Borókai Gábor az Indexnek a sajtótájékoztató után elmondta, hogy a kormány ülésén nem került szóba a parlament olajügyi bizottságában elhangzott állítás, miszerint a hivatalos szervek nem, vagy késve küldik el a vizsgáló testületnek az általa kért dokumentumokat. Ugyancsak nem került szóba a kabinet ülésén, hogy Pintér Sándor belügyminiszternek meg kellene a jövőben jelennie a bizottság előtt.
Nem lesz Orbán-Horn nyílt vita
Borókai Gábor reagált arra az újságírói felvetésre, miszerint Horn Gyula volt kormányfő nyílt vitát kezdeményezett Orbán Viktor miniszterelnökkel amiatt, hogy a kormányfő a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorának legutóbbi adásában nyilatkozott az előző kabinet tevékenységéről.
Borókai Gábor kifejtette: a miniszterelnök nem mehet minden egyes ,,kihívójával" nyílt vitára, hiszen akkor másból sem állna a tevékenysége, mint hogy ilyen rendezvényekre jár. Éppen ezért Borókai azt javasolta Horn Gyulának, hogy forduljon a rádióhoz, az érintett műsor szerkesztőségéhez, és mondja el a véleményét ugyanott, ugyanabban a fórumban, ahol az általa vélelmezett sérelmek érték.
A szóvivő hangsúlyozta azt is, hogy a miniszterelnök nem zárkózik el általában a nyílt vitától, de erre inkább csak a választási kampányban lát lehetőséget, és az MSZP hivatalos miniszterelnök-jelöltjével szállna vitába. Borókai megjegyezte, hogy tudomása szerint Horn Gyula jelenleg nem tekinthető a szocialista párt kormányfő-jelöltjének.