További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Az összeget decentralizáltan, a magyarországi régiók által kiírt pályázatokon osztják el, uniós közbeszerzési szabályok szerint - mondta el Boros Imre miniszter, hozzátéve, hogy az Európai Unió nem fogadja el a magyar közbeszerzési szabályozást. A program két éves futamidejű, az első pályázatokat 2002 negyedik negyedévében bírálják majd el - mondta el Borókai Gábor kormányszóvivő.
Bírálta a Horn-kormányt
A programról szólva Boros többször is bírálta a Horn-kormányt, mert regnálása alatt sok támogatás bennragadt. Később újságírói kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: Magyarország eddig 1,2 milliárd eurónyi támogatást kapott, ebből a jelenlegi kabinet idején ötszázmilliót. Bár Boros többször is kiemelte a Horn-kormány idején bennragadt támogatásokat, erről kiderült, hogy szemben a hétszázmillió eurónyi felhasznált támogatással ennek összege huszonegy-huszonkét millió euró. A Phare-támogatások 1995 óta hozzáférhetőek.
Nem foglalkoztak a költségvetéssel
A tájékoztatón többször felmerült a költségvetés helyzete, miután több napilapban is megjelent, hogy a kormány felhasználta az idei százmilliárd forintos garanciavállalási keret nyolcvan százalékát, illetve az általános tartalék terhére az első fél évben elkölthető tizenötmilliárd forint csaknem egészét - 14,95 millárd forintot. Borókai szóvivő ezzel szemben elmondta, hogy a mai kormányülésen nem érkezett ilyen irányú felvetés a pénzügyminisztérium részéről. Az államháztartás hiánya a februári adatok alapján az egész évre tervezett hiány harminchat százaléka.
Kifogástalanul működött a választási rendszer
A kormányülésen Pintér Sándor belügyminiszter tájékoztatta a kormány tagjait a választások első fordulójának lebonyolításáról, beszámolója szerint a rendszer kifogástalanul működött. Az EBESZ állásfoglalásában felmerült kritikákkal kapcsolatban Borókai elmondta: a kormány nem kapott levelet a szervezetről, ezért nem is kíván válaszolni az abban felmerültekre.
Nyolcezernél is több pályázat érkezet be az idén a Széchenyi Terv programjaira - mondta el a kormányszóvivő. Csak márciusban 4403 pályázat futott be, ez negyvenhét százalékkal több, mint a megelőző hónapban és hatszorosa az előző év azonos periódusának - tette hozzá Borókai. A kormány ülésén szó esett még a fagykárok felméréséről is, Vonza András fölművelésügyi miniszter a jövő héten számol be az idei károkról.