Kuba jövőjét latolgatják Budapesten

2007.08.29. 18:59
Magyarország együtt akar működni Kubával, ha rendszerváltás lesz, és megosztaná a békés átmenetben szerzett tapasztalatait. Szerdán és csütörtökön Budapesten tartózkodik az amerikai kongresszus három kubai származású tagja, akik találkoznak a miniszterelnökkel, a külügyminiszterrel és politikai pártok képviselőivel.

Magyarország bízik abban, hogy ha rendszerváltás lesz Kubában, békés lesz az átmenet, továbbra is készek vagyunk átadni demokratizálódásban szerzett tapasztalatainkat, mondta Horváthné Fekszi Márta, a külügyi tárca államtitkára szerdán. Ha a kubai külügyminisztériumtól, vagy a budapesti kubai nagykövetségtől érkezik olyan kérés, hogy Magyarország segítsen a demokratikus átmenetben, akkor "nem fogjuk kétségbe vonni a megkeresés valódiságát és lépni fogunk" - mondta Horváthné Fekszi Márta.

Az államtitkár kiemelte, a külügyminisztérium reméli, hogy Kubában is békés átmenet lesz, ahogy az 1989-ben Magyarországon történt. Politikai értelemben vannak azonos hagyományok a rendszerváltás előtti magyar és a jelenlegi kubai rendszer között, mondta.

Alkotmányozás, önkormányzatiság, bíróságok

Horváthné Fekszi Márta szerint a magyarországi békés rendszerváltás tapasztalatainak átadása kiterjedne egyebek mellett az alkotmányozási folyamatra, az önkormányzatiság kiépítésére és a bíróságok átláthatóvá tételére. A tapasztalatok átadásában a demokráciaközpont és a külügyminisztérium együtt venne részt.

Arra a kérdésre, hogy jelenthet-e szakítópróbát, ha a magyar vezetők tovább folytatják a megkezdett tárgyalásokat a kubai emigránsok képviselőivel, illetve kubai menekültek érkeznek Magyarországra, az államtitkár azt mondta, mindennel lehet számolni, de a kubai fél valószínűleg nem fog ilyen lépést tenni. Az együttműködést fenn kell tartani, hangsúlyozta.

Szerdán és csütörtökön amerikai kongresszusi képviselőkből álló delegáció tárgyal Budapesten a kubai demokratizálódási folyamatok előmozdításáról. A kubai származású politikusok tárgyalnak a miniszterelnökkel, a külügyminiszterrel és parlamenti pártok képviselőivel.

Kubai menekülteket fogadunk

A magyar külügyminisztérium augusztus 18-án közölte, a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött kubai menekültek érkeznek Magyarországra, 29 kubai kap menedékjogot. Erre reagálva Kuba heves bírálatot fogalmazott meg, az Egyesült Államok lakájának nevezte Magyarországot. A Külügyminisztérium visszautasította a kubai bírálatokat és azok hangnemét.

Június végén tizenegy - Kubán kívül élő - ellenzéki képviselő magyarországi látogatásán már találkozott a magyar külügyminiszterrel és a parlamenti pártok képviselőivel.

Gyurcsány és a demokráciatámogatás

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán fogadta az amerikai Kongresszus kubai származású képviselőinek küldöttségét. Albio Sires, Mario Díaz-Balart és Lincoln Díaz-Balart köszönetet mondtak a kubai demokratizálódás érdekében tett magyar erőfeszítésekért.

A kormányfő a találkozón hangsúlyozta, a magyar külpolitikában mind nagyobb hangsúlyt kap a demokráciatámogató tevékenység. A kubai átalakulási folyamatok bátorításával, az egyetemes értékek melletti kiállással Magyarország a tőle távolabbi országok demokratikus fejlődését is elő akarja mozdítani. Hazánk a kubai ügyben is szoros partnerség keretében működik együtt az Amerikai Egyesült Államokkal, emellett kész arra, hogy az átalakuláskor szerzett tapasztalatait megossza a kubai vezetéssel.

Castro hamarosan meghal

Albio Sires, az amerikai delegáció demokrata párti vezetője a találkozó után hangsúlyozta, a magyar miniszterelnökkel egyetértettek abban, hogy minél hamarabb demokráciára van szükség Kubában. Lincoln Diaz-Balart közölte: "a kubai elnök hamarosan meghal", a nemzetközi közösségnek azt kell szorgalmaznia, hogy ezt követően szabad választások legyenek a szigetországban.

Arra a kérdésre, hogy a tárgyaláson megállapodtak-e további együttműködésről, Mario Diaz-Balart azt mondta, Magyarország már eddig is konkrét lépéseket tett, hogy kimutassa együttérzését a kubaiakkal és remélhetőleg a jövőben is segíti majd a kubai emigráns ellenzéket.

Az MDF országgyűlési határozatot akar

Kuba demokratizálódásának elősegítéséért az MDF országgyűlési határozatot szeretne elfogadni, mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerdán, miután a három amerikai kongresszusi képviselővel találkozott.

A határozati javaslat alapja az a nyilatkozat lesz, amelyben az öt parlamenti párt szolidaritásáról biztosította a hazájuk demokratizálásáért küzdő kubaiakat, mondta Dávid Ibolya. A júniusi nyilatkozatban az is szerepelt, hogy Magyarország ossza meg a rendszerváltás során szerzett tapasztalatát a demokratikus kubai erőkkel. Az MDF már az őszi parlamenti ülésszak elején benyújtja határozati javaslatát, tette hozzá a pártelnök.