Orbánnal takarózik Pesti és Kupper
További Belföld cikkek
- Matolcsy György: A korlátlan erőforrások világa felé hajózunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
Mintegy 140 ezer ember ellátását veszélyeztető fideszes purparlé kerekedett az utóbbi hetekben. A balhé startköve a XI. kerület által üzemeltetett Gyógyír Kht. új vezetőjének kinevezése. A kerületi politikai patthelyzett miatt (19 szocialista és szabad demokrata ül szemben ugyanennyi fideszessel, KDNP-ssel, illetve három jobbra húzó függetlennel) ugyanis úgy alakult, hogy az intézmény élére gyakorlatilag az ellenzék állíthat embert. Csakhogy a jelek szerint a személyes érdekek (nevezetesen Kupper András frakcióvezető és Pesti Imre budapesti koordinátor és egészségpolitikus törekvései) felülírják a pártakaratot.
Ugyanis az említett két személy Kabella Pétert akarja a Gyógyír új vezetőjének, a fideszes frakció és a nép meg nem. Az elutasítás indoka: Kabella hospinvestes kötődései. (A Kupper által kiszemelt ember korábban a Hospinvest három résztulajdonosa által alapított PET CT Kft.-nél tevékenykedett, majd újra egy, a Hospinvest aklához tartozó vállalkozásnál, a Bone Vita Kft.-nél tűnt fel. Ezt a céget egyébként a Hospinvest az egri Markhot Ferenc kórház ÁNTSZ által kiadott működési engedélyének mellékletében közreműködőként szerepelteti.)
Így az október közepén a Gyógyír új vezetőjének kinevezése miatt összehajló 14 fős frakció, majd egy, két KDNP-ssel és két függetlennel dúsított tanácskozás úgy döntött (11:7 arányban), hogy nem kér Kabella Péterből, helyette az egyik fideszes választókerületi elnök által javasolt Borsi Józsefet akarja a kerületi intézmény vezetőjévé emelni. Ám hiába, a másnapi MSZP-Fidesz frakcióvezetői egyeztetésen Kupper, személyes aggályaira hivatkozva, Kabella nevét nyomta be.
Paradox módon az Orbán-kormány alatt az Egészségügyi Minisztérium osztályvezetőjeként dolgozó, a 4 évig Norvégiában és Amerikában, a Daganatos Gyermekek rehabilitációs Lelki Otthona orvosi hátterének biztosításában részt vállaló, majd 2002-ben a Hungarotransplant Kht. vezetésével megbízott Borsi ellen Molnár Lajos biztosított muníciót. Ugyanis a volt liberális egészségügyi miniszter regnálásának első napján szélnek eresztette Borsit, mégpedig egy feljelentés kíséretében. Most a fideszes frakcióvezető a molnári kirúgással támasztaná alá Borrsi alkalmatlanságát, az, hogy szervátültetéseket bonyolító cég körüli állítólagos visszaéléseket feltárni hivatott nyomozás két év alatt még gyanúsítottat sem produkált, nem zavarta Kuppert.
Azonban a képviselőcsoport és a frakcióvezető között gerjedt feszültség nem mutatott túl jól, így a viszonyok konszolidálásáért összeült a Fidesz kerületi csoportja november 13-án. Az ülés több résztvevője szerint Kuppert a tagság hazugsággal vádolta, például azért, mert Kabellát a frakció egységesen támogatta, amikor a kritizált ülésen nem a teljes képviselőcsoport volt jelen, csupán a Kupper-hívek ültek ott. (Megjegyzendő szocialista forrásaink is úgy tudták sokáig, hogy a Fidesz-frakció önmagában támogatná Kabellát, csak az említett 18-as kör nem hajlandó erre.)
Információink szerint ekkor az egyik képviselő azzal rukkolt elő, hogy akkor most a kerületi csoport vita nélkül szavazzon arról, hogy megerősíti a frakció jelöltjét, Borsit. Az addig mea culpázó és az összefogás fontosságát hangsúlyozó Kupper obstruáltni próbált, és azt kérte, hogy előbb arról szavazzanak, hogy ne vita nélkül szavazzanak. Ám a tagság nem volt vevő az ötletre, a jegyzőkönyv tanúsága szerint egyedül Kupper szavazta meg a saját felvetését, még jelenlevő emberei is inkább tartózkodtak, és Borsi „megerősítésre került”.
A szentesítő aktust követő november 18-i frakcióülésen a képviselők deklarálták, hogy nincs mese, Borsi a jelölt, és ezt tudatták is a többi frakcióval. A pártbéke azonban két napig sem tartott. Külső csapásként az ügyben Kupperrel kötelékben repülő Pesti Imre fideszes egészségpolitikus Heti válaszban, Molnár Lajos feljelentésére mutogatva kijelentette, hogy ő mégsem támogatja Borsit. Majd a rendkívüli frakcióülés fültanúinak emlékezete szerint Kupper Pesti üzenetét tolmácsolta, miszerint Pesti beszélt Orbánnal, aki bizony szintén nem favorizálja Borsit. Ha az egybegyűltek netán kételkedtek is Pesti információjában, az elnök emlegetésére mindenesetre elbizonytalanodtak. Az Index forrásai szerint azonban a jelek szerint maga Pesti is elbizonytalanodott, és több helyen már úgy interpretálta a történetet: Deutsch Tamás beszélt Orbánnal Borsiról, s ő így áttételesen jutott az elnöki véleményhez.
Egyébként felső körös fideszesek emlékezete szerint a kerületben feltűntek máskor is érdekes üzenetek, például amikor szóba került, hogy esetleg Kupper a képviselőtestületi patthelyzetre rájátszva megpróbálja elérni a testület feloszlatását, akkor az volt a mondás: Kövér László szerint ez jó lesz. Az Index viszont úgy tudja: Kövér pont azon háborgott, hogy Kupper nem egyeztetett a vezetéssel.
Mindenesetre e taktika ugyan Borsi helyzetének meggyengítéséhez elegendőnek bizonyult, ám Kabellát már nem lehet visszacsempészni a jelöltek közé, így Pesti leginkább egy harmadik személyben gondolkodik. Csakhogy a Fidesz-frakció zöme lecövekelt Borsi mellett, s csak akkor lenne hajlandó módosítani álláspontján, ha újabb taggyűlés ülne össze a Gyógyír Kht. vezetőjének ügyében. Ez azonban nem egy túl gyorsan letudható folyamat, márpedig az idei, szocialista forrásaink szerint december 11-re tervezett testületi ülésre legitim jelöltet (egyelőre Borsi az) kell felmutatni, különben több hetet csúszhat, az évi mintegy 1 milliárdos üzletet jelentő, mintegy 140 ezer ember ellátását biztosító Gyógyír Kht. vezetésének rendbetétele.
A kerület szocialista polgármestere, Molnár Gyula nem teljesen érti, mi zajlik a túloldalon, ám a legutóbbi egyeztetésen az kérte a hivatalos formula szerint "nem a polgármestert támogató erőktől" (azaz az ellenzéki 19-ektől), hogy az jövő csütörtöki testületi ülés előtt állapodjanak már meg. Azok, Molnár interpretációja szerint meg is ígérték, hogy a jövő hét elejére előrukkolnak a már tényleg kompromisszumos jelölttel.
Fideszes reakció
A cikkben megjelenő gondolatok aljasak és hazugok, azok, akik közreadták a Fidesz-taggyűlés jegyzőkönyveit, a pártnak ártanak, mondta az Indexnek Pesti Imre. A Fidesz egészségpolitikusa szerint valóban két jelölt volt a XI. kerületi Gyógyír Kht.
"Mivel a két jelölt körül vita alakult ki" - mondta Pesti, aki egy harmadik személyt javasolt, az új jelöltről telefonon tájékoztatta a Fidesz három választókerületi elnökét.
Kupper andrás szerint pedig mindenek előtt azt kell rögzíteni, hogy az, aki a szervezet, vagy a frakció belső ügyeit szándékosan kiteregeti, és az egyébként természetes vitákat viszályként mutatja be, az sérti annak a szervezetnek az érdekeit, amelynek a nevében politizál. Kabella Péter többször elhatárolódott a Hospinvesttől. Borsi József érintettje egy Nemzeti Nyomozóiroda által vezetett nyomozásnak. Ezért az ő jelölése az ügy lezárásáig, vélekedett a frakcióvezető, az ártatlanság vélelme mellett, súlyos kockázatot jelent. Kupper úgy látja, hogy demokráciában az a helyes, ha minden döntést vita előz meg, és a sandaság azon az oldalon vetődik fel, akik nem hagyják, hogy a kerületi Fidesz taggyűlése megismerje a jelölteket, a rendelkezésre álló információkat.