Óvakodj a kutyától!
További Belföld cikkek
- Matolcsy György: A korlátlan erőforrások világa felé hajózunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
Az ókori Rómában a kutyákat használták fel titkos üzenetek továbbítására. Megetettek az ebbel egy fémdarabot, mely az üzenetet tartalmazta, majd, ha célhoz ért, megölték, hogy az üzenetet kiszabadíthassák. Innen származik a 'Cave canem' (Óvakodj a kutyától) mondás, amely a napokban ismét tragikus aktualitást kapott.
'Cave canem' |
|
A váci kórház traumatológiáján ápolják a gyerek nagymamáját is, akit akkor mart meg a két saját boxer, amikor unokája segítségére sietett. A nagyszülőre további rekonstrukciós műtétek várnak, a felső karján és a két lábszárán elszenvedett sérülések miatt legalább kéthetes ápolásra szorul - tette hozzá dr Papp Tamás.
Csütörtökön újabb kutyatámadás történt, ezúttal Törökbálinton. Egy helybéli család két rotweilere harapdálta össze a három éves kislány unokát és nagymamáját is. A sérülteket a mentősök a János kórházba szállították. A gyereket több óráig operálták, állapota nem életveszélyes. Szentirmai Béla őrnagy, a BRFK bűnügyi kutyakiképző-telepének vezetője szerint egyértelműen emberi felelőtlenség miatt követjkeznek be a tragédiák. Nem lehet gyerekek közelébe ereszteni őrző-védő munkára kiképzett kutyákat, mert ezekben soha nem lehet megbízni - hangsúlyozta az őrnagy. Nem a kutyák változnak, az emberek felelőtlensége a tragédiák oka.
Csak akkot támad, ha menekülünk |
A nyilvánosság elé csak az esetek töredéke kerül - folytatta Szentirmai Béla. Dr. Golopencza Pál mentős főorvos szerint nem növekedett jelentősen a kutyatámadások száma, ám az utóbbi hetekben két súlyos eset is történt, ezért került reflektorfénybe a téma. Ezelőtt hónapokig nem ért senkit hasonló tragikus baleset - hangsúlyozta a főorvos.
Dr. Csányi Vilmos etológus szerint a hasonló támadásokból egy is sok. A szakember szerint az a fő probléma, hogy a rendszerváltás után az emberek félni kezdtek, mindenki a maga eszközeivel próbál biztonságot teremteni, ezért tartanak sokan nagy testű, agresszív és kemény kutyákat. A speciális őrző-védő kutyák azonban csak hozzáértők kezében szolgálják az embert, ezért ugyanúgy kellene tartásukat szabályozni, mint a fegyvertartást.
Jelenleg is van törvény ugyan a veszélyes állatok tartásáról, de ebben a kutya csak említés szintjén szerepel. Csányi Vilmos azt is elmondta, hogy a jelenlegi ebtörvény fajtákra, és nem bizonyos kutyatulajdonságokra vonatkozik. Ezzel kapcsolatban elég, ha arra gondolunk, hogy ha valakinek eszébe jut dán dogot kaukázusi juhászkutyával pároztatni - a keverékre már nem vonatkoznak ugyanazok a szabályok.
Rendeletekkel nem lehet sokat segíteni - folytatta a szakember. A megoldás az lehet, hogy annak, akit megtámadnak a kutyák, nagyobb kártérítést kellene kapnia. Tehát aki veszélyes kutyát tart és kárt okoz, sokkal nagyobb anyagi felelősséget kellene előírni. A jelenlegi szabályozásnak nincs visszatartó ereje - hangsúlyozta Csányi Vilmos, aki szerint átgondoltabb törvénykezést kíván a probléma megoldása. A jelenleg érvényben lévő önkormányzati rendeleteknek legföljebb az a következménye, hogy egy lakótelepi házban még két palotapincsit sem lehet tartani - mondta. A rendszerváltás előtt olyanok tartottak kutyát, akik szerették az állatokat: törődtek is vele.
|
A legtöbb embernek fogalma sincs arról, mire képes például egy kaukázusi juhászkutya, ha megdühödik. Bármilyen szelídnek tűnik egy nagy testű eb, ha nincs állandóan gyakorlatoztatva, előfordul baleset. Ezek nem ölebek, nem lehet őket hároméves gyerekkel egyedül hagyni.
Az etológus azt tanácsolja, hogy az állatbarátok tartsanak kedves, barátságos családi kutyákat. Aki pedig területet véd, tudnia kell, hogy nagyon veszélyes eszközt használ. - ennek megfelelő módon kell kezelni
Ha már szemben állunk egy támadó nagytestű kutyával, próbáljunk meg nyugodt hangon parancsot adni. (Pl.: Ülj!) Az állatok ugyanis többek között a verejték szagának változásából megérzik a félelmet. A félelem pedig a kutyák tudata szerint az agresszió része: aki fél, előbb- utóbb támadni fog. Ha lehet ilyet tanácsolni: ne félj, ha jön a szörnyeteg.