Nem tudni, miről tárgyalt Sólyom, Gyurcsány és Szili
Befejeződött csütörtökön reggel fél kilenckor Sólyom László, Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin egyeztetése a magyar-szlovák viszonyról.
A résztvevők egyelőre nem nyilatkoztak arról, hogy pontosan miről tárgyaltak, illetve hoztak-e valamilyen döntést, született-e valamilyen megállapodás.
Az államfő és a kormányfő szerdán telefonon beszéltek egymással és egyeztek meg abban, hogy szükség van egy ilyen találkozóra a két ország viszonyának rendezése érdekében.
A Köztársasági Elnök Hivatalának közleménye szerint "a résztvevők arról tárgyaltak, hogy a más-más közjogi funkciójukból eredően milyen eszközökkel járulhatnak hozzá a két ország közötti feszültség enyhítéséhez."
Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák kormányfő szombaton találkozik egymással Révkomáromban, hogy megbeszéljék a két ország közti problémákat. (Kedden még úgy volt, hogy Komáromban találkoznak.)
A két ország közti ellentétet a közelmúltban a másfél héttel ezelőtti, november 1-jei dunaszerdahelyi futballmérkőzésen történt rendőrattak élezte ki. A sokak által magyarnak tartott DAC és a pozsonyi Slovan mérkőzésére kilátogató magyar szurkolókat a mérkőzés közben megrohamozták a szlovák rendőrök, és sokukat brutálisan összeverték. Az esetet kölcsönös vádaskodás követte hivatalos és civil szinten is. A szurkolók az még aznap este a szlovák követségnél tüntettek, szlovák zászlót égettek és Trianon-ellenes jelszavakat kántáltak. Magyarországon szlovákellenes, Szlovákiában magyarellenes jelszavakat festettek házfalakra.
Eközben a magyar állam vizsgálatot kért a rendőri fellépés kapcsán, a szlovákok pedig a zászlóégetés miatt tiltakoztak. Gyurcsány és Fico nem hivatalos találkozóján a hírek szerint egymás országának nacionalizmusa volt a téma. Szlovák részről később elhangzott, hogy a dunaszerdahelyi eset a magyar titkosszolgálatok munkájának eredménye volt.
A feszültségeket a közelmúltban Budapesten szélsőséges focidrukkerek élezték, akik a Miniszterelnöki Hivatal előtt tartott tüntetésükön a szlovákságot becsmérelték és leköpdösték egy szlovák tévétársaság tudósítóit. Egy Nemzeti Őrsereg nevű szélsőséges csoport saját készítésű egyenruháikban koszorúzott második világháborús emlékművet Szlovákiában.
A nacionalista pártvezető, Jan Slota pedig közben a magyarok állítólag növekvő szlovákiai befolyásával, és területi igényeivel riogat.