Baka András lehet a jelölt a főbírói posztra
A HVG csütörtöki számában arról ír, hogy az 55 éves jelölt az első szabad választások után tagja volt az MDF parlamenti frakciójának, a pártba viszont nem lépett be. A jogászt a Fidesz állítólag hajlandó volna támogatni a parlamenti szavazáson, az MSZP viszont még csak most alakítja ki álláspontját a potenciális jelölt személyéről.
Lomnici Zoltán mandátuma június 24-én jár le, az LB elnökét kétharmados többséggel választja meg az Országgyűlés. A jelenleg 46 tagú strasbourgi emberi jogi bíróságon senki nem szolgált egyfolytában olyan hosszú ideig az utóbbi évtizedekben, mint az ott már veteránnak számító Baka András.
Baka jelölése adott esetben kiválthat majd persze némi vitát. 1997 óta törvényszéki vezetővé ugyanis csak kinevezett bírót lehet megtenni Magyarországon - olvasható a lapban. Korábban ilyen előírás egy ideig nem volt, ezért választhatta meg a parlament 1990-ben, majd 1996-ban is a hazai igazságszolgáltatás másik hivatásrendje, az ügyészi kar élére Györgyi Kálmán egyetemi oktatót.
A mostani jelölt helyzete sajátos: Baka soha nem tartozott a hazai bírói kar tagjai közé, az Európa Tanács parlamentje ugyanakkor egymás után három alkalommal megválasztotta a strasbourgi törvényszék tagjává.
A hetilap arra is felhívja a figyelmet, hogy az új hazai főbíró személye körüli vita szinte intézményesen be van kódolva a jelölési procedúrába. A potenciális LB-elnök alkalmasságáról ugyanis a parlamenti voksolás előtt annak az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak kell majd véleményt mondania, amelyet a még hivatalban lévő, ám hamarosan távozni kényszerülő aktuális LB-elnök vezet.
Baka és Sólyom ismeretsége különben több évtizedre nyúlik vissza. Az 1970-es évek végén mindketten egyazon akadémiai kutatóhelyen, az Állam- és Jogtudományi Intézetben dolgoztak. Ugyanott volt munkatárs Tölgyessy Péter, Sárközy Tamás, Takács Albert és két korábbi alkotmánybíró, Szabó András és Harmathy Attila is - olvasható a HVG-ben.