Financial Times: László menesztése kevés
További Belföld cikkek
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
Marad a piaci zűrzavar
A brit üzleti napilap szerint a piaci elemzők arra figyelmeztetnek, hogy László Csaba menesztése sem fogja tisztázni a gazdaságpolitikát övező zűrzavart, és nem fogja helyreállítani a piaci bizalmat.
A cikk megjegyzi, hogy a piaci turbulencia már tavaly tavasz óta tart, amikor a forint (euróárfolyama) esni kezdett a költségvetési és a folyómérleghiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt. A valuta euróárfolyama a vészintézkedésként végrehajtott kamatemelések ellenére is 9 százalékkal csökkent az év végére; ebből 5 százalékot novemberben és decemberben vesztett - áll a Financial Times cikkében.
Draskovics nem elég erős személyiség
Az elemzés szerint a szocialista párt jórészt ellenezte a László Csaba által szorgalmazott nadrágszíjmeghúzó intézkedéseket, amelyek helyreállíthatták volna a bizalmat a forintban. Draskovics Tiborról, a kijelölt utódról - csakúgy, mint elődjéről - Budapesten azt tartják, hogy sem kellően erőteljes személyiséggel, sem politikai kapcsolatokkal nem rendelkezik az esetleges további fájdalmas költségvetési megszorítások bevezetéséhez - állítja a csütörtöki Financial Times.
A DrKW elemzői szerint most újabb, egyértelműen körülírt intézkedéscsomagra van szükség az új pénzügyminiszter részéről, és annak jelzésére, hogy ezeket az intézkedéseket a kormány maradéktalanul támogatja. Csak így lehetünk "derűlátóbbak a következő egy évre kitűzött célok elérhetőségét illetően" vélték az elemzők.
László pontatlan előrejelzései
A londoni befektetési ház szerint László Csabának fel lehet róni, hogy pontatlan előrejelzéseket adott - nem beszélve a forintot nemigen segítő kijelentéseiről -, ettől azonban még tény marad az is, hogy a kormánynak sem volt sok kedve a megszorító intézkedésekhez. Ebben az összefüggésben nézve a miniszter felmentése semleges jelentőségű, egészen addig, amíg "nem látjuk konkrét jeleit a gazdaságpolitika változásának" - áll a Dresdner londoni elemzésében. A DrKW szerint Draskovics Tibor kinevezésével a kormány talán (a 2008. januárinál) reálisabb - vagyis későbbi - eurócsatlakozási céldátumot is meghatároz.
"László Csaba lett a bűnbak"
A Rzeczpospolita című lengyel konzervatív napilap elemzőkre hivatkozva azt írta, hogy László Csabát tették meg bűnbaknak a gazdasági bajokért. A mértékadó, független napilap megemlítette: László Csaba kijelölt utóda, Draskovics Tibor a kilencvenes években "a magyar gazdasági reformok atyjának", Bokros Lajosnak segített a híres sokkterápia megvalósításában. Kiválasztása arra utalhat, hogy a miniszterelnök - szintén korábbi pénzügyminiszter - nagyobb részt akar vállalni az ország gazdaságpolitikájának formálásában.
A liberális Gazeta Wyborcza is úgy látja, hogy László menesztésével bűnbakot igyekeztek találni a rossz magyar pénzügyi helyzetért. Piaci elemzők a lapnak nyilatkozva úgy vélekedtek, hogy nem egészen átgondolt lépésről van szó, amellyel valószínűleg a kormány bírálóit akarták megnyugtatni. Medgyessy Péter balközép kormányának fő prioritása a költségvetési hiány fokozatos mérséklése és a 2008-as euroövezeti csatlakozás volt. Ez utóbbi cél elérésétől az ország egy lépéssel messzebb került - idézett egy magyar elemzőt a legnagyobb példányszámú lengyel napilap.