Egymillió szavazóval vezet a Fidesz
További Belföld cikkek
- Hétszáznál is több gyorshajtót füleltek le egy hónap alatt a III. kerületben
- Életbe vágó kérdésben dönt a kormány, hamarosan jönnek a részletek
- Nem bújhat ki a felelősségre vonás alól a pedofíliával vádolt magyar edző
- Újabb kutyapártos képviselő tagadta meg a pluszjövedelme feltüntetését
- Bennfentes fideszes politikus ül a vádlottak padján vesztegetés miatt
Jelenleg több mint 1 millióval többen érzik a Fideszt a kedvenc pártjuknak, mint ahányan az MSZP-t érzik annak, derül ki a Marketing Centrum elemzéséből. Ha egybevetjük az aktuális pártpreferenciákat a 2006-os választási emlékekkel, akkor azt látjuk, hogy a Fidesz alig veszített támogatókat, és egykori MSZP-támogatókkal is bővíteni tudta a támogatói táborát.
Ez utóbbi réteg valamivel több mint 200 ezer embert jelent a Fidesz közel 3 millió fős jelenlegi támogatói táborában. Az SZDSZ 2006-os támogatói közül viszont gyakorlatilag senki sem állt át a Fideszhez, és a kisebbik kormánypártot az elbizonytalanodás is sokkal kevésbé sújtja, mint a nagyobbikat. Az MSZP 2006-os támogatóinak ötöde viszont jelenleg azt mondja, nem tudja melyik pártra szavazna vagy azt, hogy nem szavazna.
A választási részvételi valószínűséggel súlyozott pártpreferenciák azt mutatják, hogy a „most vasárnap” urnákhoz járulók 17 százaléka csak a legutolsó pillanatokban döntene a voksáról. A részvételi valószínűségek átlaga egyébként meglehetősen alacsony: mindössze 60 százalék, és csak a megkérdezettek 52 százaléka ígérte biztosra a választási részvételét.
A Fidesz fő politikai törekvését, az előrehozott választás kiharcolását a megkérdezettek harmada szeretné, miközben 30 százalék azok aránya is, akik nem szeretnének jelentős változtatást, legfeljebb csak néhány minisztercserét, és 14 százalék azoké, akik beérnék a miniszterelnök leváltásával, de azt szeretnék, ha továbbra is a jelenlegi koalíció kormányozna. És persze azok is sokan vannak (23%), akik egyáltalán nem tudtak vagy nem akartak állást foglalni ebben a kérdésben. Értelemszerűen ezek a vélemények erősen pártállásfüggők, de azért a Fidesz táborában is csak 63 százalék szeretne előrehozott választást.
Módszertan
A július 26. és augusztus 6. között készült felmérés keretében 1.200 országszerte véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszolt a kérdésekre. A véletlen mintavételi eljárás miatt a társadalmi-demográfiai jellemzők eloszlása kismértékben eltér a valós arányoktól. Ezt az adatfeldolgozás során – a KSH 2001-es népszámlálási adatai alapján – több szempontos súlyozással korrigálták. A súlyozás után az alapbecslések bizonytalansága kisebb, mint ±3%.