További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Eddig szokatlan helyzetet teremtett a választások eredménye azáltal, hogy a Fidesz-MDF pártszövetség szerezte a legtöbb mandátumot, de a jelenlegi ellenzéknek van a kormányhatósághoz szükséges parlamenti többsége. Így jog szerint Mádl Ferenc felkérhetné Orbán Viktort is a kormányalakításra, igaz a többségben lévő MSZP-s és SZDSZ -es képviselők hamar tudnák érvényesíteni érdekeiket.
Abban az esetben ugyanis, ha a többségben lévő ellenzék megszavazza Orbán Viktort kormányfőnek, egy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal - amelyben rögtön meg is jelölik a megválasztható új kormányfőt - rögtön meg is buktathatja. A biztalmatlansági indítvány megszavazásával, legkésőbb nyolc napon belül Medgyessy Pétert is miniszterelnöknek választhatják. A helyzet tisztázásában sokat jelent, hogy a Fidesz-MDF pártszövetség a második forduló után elismerte a vereséget.
Minden érv az önálló frakció mellett szól
A jelenlegi helyzetben az MDF számára mindenképpen az önálló frakcióalakítás az előnyösebb lépés. Hiszen így parlamenti alelnöki tisztséget, bizottsági helyeket, házbizottsági helyet is szereznének. Arról, hogy a pártok között hogyan oszlanak majd el a tisztségek és a bizottsági helyek, alakuló ülésén szavaz majd az Országgyűlés. Egy önálló frakciónak felszólalási lehetőségből is sokkal több jut. Az önállósulás mellett szóló érv az is, hogy az önálló frakciónak önálló költségvetése van.
A két párt által aláírt választási megállapodás szerint a szövetség a választásokig tart, az új Parlamentben pedig az MDF önálló frakciót alakíthat. A Fidesz számára nyilvánvalóan kedvezőtlen lépés megtételéről még tárgyalnak a jelenlegi kormányzó pártok vezetői. Dávid Ibolya az MDF elnökének ígérete szerint a párt elnöksége szerdán értékeli a választási eredményeket és ekkor döntenek az önálló frakcióalapításról is. Ezt egyébként elég az új országgyűlés alakuló ülésén, a képviselők eskütétele után bejelenteniük.