Az MDF nemzetközi beavatkozást sürget Verespatak ügyében
Lezsák Sándor hangsúlyozta, a cianidos aranymosás rendkívül környezetromboló technológia. Hozzátette, az erdélyi Verespataknál hatalmas, cianidokkal teli tároló medencét építenek, a 800 hektáros medencét övező gát magassága a 180 métert is eléri, a bányák 14 éves élettartamának végéig 250 millió tonna veszélyes anyag halmozódik fel, és ez százszor nagyobb pusztítást okozna a környezetben, mint a négy évvel ezelőtti tiszai cianid-szennyezés.
A politikus szólt arról, hogy 321 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt várnak a mostani beruházástól. Egy uncia aranyat 107 dollárért bányásznának ki, háromszoros haszonnal, hiszen az arany jelenlegi ára 321-323 dollár a londoni tőzsdén. Az MDF-es politikus szólt arról is, hogy az ott élőket ki akarják költöztetni.
"Van összefogás, hogy ez a katasztrófával fenyegető beruházás ne valósuljon meg" - jelentette ki Lezsák Sándor. Emlékeztetett arra, hogy levelet írt a Magyar Tudományos Akadémia elnökének, kérte a tudomány segítségét. Közreadta Vizi E. Szilveszternek, az MTA elnökének válaszlevelét, amelyben leszögezi: "a román tudományos akadémián tett látogatásom során magam is szóba hoztam az esetet, jelezve az aranybányászat ily módon történő művelésének tarthatatlanságát".
Lezsák Sándor bejelentette: sürgős állásfoglalást kérnek az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságától, és a rendelkezésükre álló dokumentumokat eljuttatják az Európai Parlament illetékes bizottságához is annak érdekében, "hogy az uniós tagságra törekvő Románia vizsgálja felül a cianidos technológiával működő beruházását".
Balogh László, aki dokumentumfilmet készített a tapasztaltakról, azt hangsúlyozta: "ez nem román ügy, ez magyar ügy, európai ügy", hiszen itt található a Tisza vízgyűjtő térsége. A politikus nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy ennek a bányának a működése Szeged lakóira is veszélyt jelenthet