További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A most közzétett jelentés megállapítja: ismét a párttörvény szerint tiltott gazdálkodást folytattak, ugyanis a párt XIX. kerületi szervezete különböző gazdasági társaságoknak adta bérbe a tulajdonát nem képező ingatlan egy részét. Ebből a demokrata fórumnak 726.711 Ft bevétele származott, amelyet a számvevőszéki javaslat szerint a pénzügyi tárcának le kell vonnia a párt 2001. évre szóló állami támogatásából.
|
A számvevőszéki jelentésből kiderül, hogy a demokrata fórumnak elsősorban a saját cégeivel kötött ügyletei miatt gyűlhet meg a baja az adóhatósággal, az Otthon 300 Kft. és a Temise Kft.-vel kapcsolatos pénzügyi manőverekről ugyanis a jelentés számos szabálytalanságokat állapított meg. Az 1999. évi beszámolóban például mintegy 15 millió forint összegű bevételt titkoltak el, az Otthon 300 Kft. ugyanis ebben az évben kölcsöntörlesztésként 33 millió Ft-ot utalt át az MDF-nek, míg a beszámolóban csak 21 millió szerepel.
A fentieken túl a befektetéseknél egyik évben sem tüntették fel a párt két cégének MDF-el szembeni tartozásait. Így a Temise Kft. - korábbi időszakból származó - 204 millió forintos váltótartozását, valamint az Otthon 300 Kft. tartozásának 16 millió forintért történt megvásárlásából származó követelést sem.
Az Otthon 300 Kft. és a párt országos hivatala közötti pénzforgalom helytelen könyvelése miatt a könyvelési adatokból a jelentés szerint nem lehet megállapítani, hogy a fenti cég mennyivel tartozik az országos hivatalnak. Az Otthon 300 Kft.-nek 1998-ban 139 millió forintot, 1999. év végén pedig 117 milliót adtak kölcsön, a cég tényleges tartozása azonban, az ÁSZ jelentés szerint nem ennyi. A cég tavaly augusztus óta végelszámolás alatt van.
A Temise az 1999-es évet Kiss Mária pártigazgató egyik nyilatkozata szerint közel mínusz 200 millió forint saját tőkével zárta, így a társaság jövőjéről még 2000-ben döntést ígért az MDF. Jelenleg a cég papíron működik, ám pontosabb információt nem sikerült megtudnunk róla, mivel a cég telephelyeként is bejegyzett Bem téri pártközpontban közölték: a pártnak nincsen gazdasági igazgatója, a pártigazgató pedig vidéki tartózkodása miatt csupán hétfőn tud az ügyben nyilatkozni.
Tiltott bevételek
A számvevőszéki jelentés szerint az MDF különböző szervezetei a vizsgált időszakban 63 esetben - ingyen vagy jelképes térítés ellenében - használtak önkormányzati tulajdonú ingatlanokat, amely a párttörvény szerint tiltott bevételnek minősül. A számvevőszéki vizsgálatból kiderül, hogy a párt kiadásainak könyvelésénél is hiányosságok adódtak: 1998-ban a 118 milliós kiadás a különféle hibák miatt 12 millió forinttal kevesebb a könyvelésben szereplő adatoknál.
A beszámoló és a könyvelési adatok közötti eltérések mellett a számítási anyag áttekinthetetlensége miatt a számvevőszék szerint a párt tényleges működési kiadásainak összege sem állapítható meg. A jelentés megállapítása szerint a számviteli adatok nem tükrözik a párt tényleges vagyoni helyzetét és nem biztosítják az éves beszámolók elkészítéséhez szükséges alapinformációkat sem.
Adóellenőrzést javasolnak az MDF cégénél
Az ÁSZ a fentiek miatt a törvényes állapot helyreállításán túl azt javasolja a kormánynak, hogy oldja fel a párttörvény és számviteli törvény rendelkezései között fennálló ellentmondásokat. Az APEH elnökének azt javasolják, hogy rendeljen el adóvizsgálatot a végelszámolás alatt álló Otthon 300 Kft.-nél. Az ÁSZ a pénzügyminiszternek azt javasolja, hogy a tiltott gazdálkodásból befolyó összeggel csökkentse az MDF 2001. évi költségvetési támogatását.
A Magyar Demokrata Fórum illetékese hétfőre ígért reakciót az ÁSZ-jelentés kapcsán.