További Belföld cikkek
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
- Magyar Péterék kiadnak egy könyvet a Tisza Pártról
- Hétszáznál is több gyorshajtót füleltek le egy hónap alatt a III. kerületben
- Életbe vágó kérdésben dönt a kormány, hamarosan jönnek a részletek
Villányit nem tájékoztatták
A miniszterelnök múltját vizsgáló parlamenti bizottság hétfői ülésén az 1987 decembere és 1989 májusa közötti időszak pénzügyminisztere azt is elmondta, hogy miniszteri kinevezése után nem kereste meg a BM, hogy tájékoztassa ilyen ügyekről. A testület ellenzéki tagjai szerint a szakemberek a korábbi meghallgatásokon folyamatosan arról beszéltek, hogy legalább egy embernek konkrét tudomása volt arról, hogy ki az szt tiszt, és ez a miniszter. Az ellenzéki politikusok felvetésére Villányi Miklós többször megismételte, hogy senki sem tájékoztatta arról, ki volt a minisztériumban az szt tiszt.
A bizottság zárt ajtók mögött hallgatta meg Jónás Endrét, a Nemzetbiztonsági Hivatal megbízott főigazgatóját.
Kövér: Minden pártban volt szt tiszt
Hétfőn zárt ülésen sor került Kövér Lászlónak a meghallgatására, aki az 1998-as választásokat követően két éven át felügyelte a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat. Kövér az ülést követően nem kívánt nyilatkozni az MTI-nek. Az Index információi szerint ugyanakkor Kövér László azt az álláspontját ismertette a bizottsággal, hogy a rendszerváltozásban jelentős szerepet játszottak a titkosszolgálatok.
Kövér szerint a politikai eseményeket az szt tiszteken keresztül próbálták meg befolyásolni az akkor még állampárti irányítású szolgálatok. A Fidesz választmányának elnöke arról is beszélt, hogy a '80-'90-es évek fordulóján szerveződött pártok többségében megjelentek a titkosszolgálatok tagjai és állítása szerint az ő tevékenységük következtében bomlott szét például a Petrasovics Anna vezette szociáldemokrata párt és szerepet játszottak az MDF-ben lezajlott belső folyamatokban is.
Horváth Balázs: Ha tudtam volna, nyugdíjaztam volna
A bizottságban ezután Horváth Balázs, az Antall-kormány első belügyminiszterének tettek fel kérdéseket. Horváth szerint Medgyessy Péter rendőrtiszt volt, "akinek a fedése volt, hogy osztályvezető volt a Pénzügyminisztériumban". Horváth azt állította: korábban hivatalosan nem volt tudomása arról, hogy a jelenlegi miniszterelnök szt tiszt volt, dokumentumot sem látott erről. Megfogalmazása szerint ha tudta volna, akkor 1990-ben nyugdíjba küldte volna. "Amikor Medgyessy Pétert tartalékos állományba helyezték, szolgálati viszonya nem szűnt meg a rendőrség felé" - mondta a volt belügyminiszter.
Horváth Balázs az ügyre vonatkozóan több dokumentum beszerzését javasolta a bizottságnak, köztük azt a belügyminiszteri rendeletet és mellékletet, amely parancsban 1990-ben leszerelte az szt tiszti állomány nagy részét. Jelezte, a melléklet, ha még megvan, tartalmazza azok nevét, akiket leszerelt. Toller László, a bizottság MSZP-s alelnöke azt hangsúlyozta, Medgyessy Péter munkaviszonya jóval korábban fenn állt a PM-ben, csak később lett szt tiszt.
Vannak dolgok, amikről zárt ülésen sem nyilatkozna Horváth
A kormánypárti képviselők szerették volna zárt ülésen meghallgatni Horváth Balázst, hogy tisztázni lehessen többek között azt, mi a jogállása egy tartalékállományú, de el nem bocsátott szt tisztnek. Véleményük szerint zárt ülésen kellene ismertetni a rendszerváltozás után elbocsátott szt tisztek körét is, és azt is, hogyan került az összes szt tiszti anyaga a III-as főcsoportfőnökség titkárságára, illetve jelenleg hol lelehetők fel ezek a dokumentumok.
Horváth Balázs közölte, hogy ilyen kérdésekre még zárt ülésen sem válaszolna, és hangsúlyozta: "Amit tudok, azt, mint az elmúlt 12 évben, az elkövetkező időszakban is magamban fogom tartani." Azt javasolta, a testület keresse meg Csikós Józsefet, a BM irattárának volt vezetőjét.
A bizottság kedden Horváth István és Kuncze Gábor volt belügyminisztereket, továbbá Vidus Tibort, az NBH volt főigazgatóját hallgatja meg.