Budapesten valahogy még tartja magát a koalíció

2008.01.07. 15:51
Országosan a Fidesz jóval erősebb az MSZP-nél, a fővárosban azonban még kiegyenlített a két nagy párt támogatottsága, derül ki a Medián felméréséből. A fideszesek aktívabbnak mondják magukat, mint a szocialisták.

A kormánypártok elmúlt másfél évben bekövetkezett népszerűségvesztése a fővárosban jóval kisebb volt, mint országosan, így 2007 végén nagyjából ugyan annyian szavaztak volna a kormánypártokra, mint az ellenzékre, derül ki a Medián tavaly év végén készített, most publikált budapesti felméréséből.

A kormánypártok elmúlt másfél évben bekövetkezett népszerűségvesztése természetesen Budapesten is bekövetkezett, ám az országosnál jóval kisebb mértékben.

A 2006-os parlamenti választás óta a kormánypártok elveszítették támogatóik körülbelül egyhatodát, ám ez a visszaesés már az önkormányzati választások előtt bekövetkezett és jóval kisebb volt az országos szinten mért változásnál. Igaz, a Fidesz támogatói sokkal elkötelezettebbek – 61 százalékuk állította, hogy biztosan részt venne egy most vasárnapi választáson, miközben az MSZP-szavazók körében csak 53 százalék ez az arány –, így a választani tudó biztos szavazók körében az ellenzék nagyobbik pártja egyértelműen vezet a nagyobbik kormánypárt előtt.

A pártok közül választani tudók körében a Fidesz támogatottsága hat százalékkal nőtt a parlamenti választás óta, így 2007 végén a fideszesek és a szocialisták támogatottsága nagyjából megegyezett, az SZDSZ az országos átlagnál jóval nagyobb, a többi párt pedig nagyjából annak megfelelő tábort tudhat maga mögött. A parlamenti választáshoz hasonló támogatottsági arányokat mutatnak a fővárosi közgyűlési szavazási szándékok is.

A szavazótáborok relatív stabilitása abból is látszik, hogy míg országos szinten a megszorító intézkedések bejelentése után az MSZP a hátrányosabb helyzetű társadalmi csoportokban veszítette a legtöbb szavazatot, a Fidesz pedig itt szerzett leginkább új támogatókat, addig Budapesten a jobboldal továbbra is a budai belső kerületekben, a diplomások és a magas jövedelműek körében áll a legjobban.

Az egész országra jellemző kedvezőtlen közhangulat kialakulásával párhuzamosan a fővárosban a főpolgármester munkájával való elégedettség is csökkent, ám az országos politika bizalomvesztésénél jóval kisebb mértékben. 2006 januárjában a fővárosiak átlagban a közepesnél valamivel rosszabbra, 100 fokú skálán mérve 46 pontra értékelték Demszky Gábort, azóta ez az osztályzat 7 pontot romlott, mégpedig az ellenzéki szavazók és a bizonytalanok véleményváltozása miatt.

Módszertan

A felmérést 2007. november 16-a és december 2-a között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet a főváros felnőtt népességét reprezentáló 2000 fő személyes megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, és így a minta jól tükrözi a fővárosi szavazókorú lakosság kerület, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ±1-5 százalék.