Újra nyílik az olló a Fidesz és az MSZP közt
További Belföld cikkek
- Leugrott egy férfi hétfő hajnalban a budapesti repülőtér galériájáról
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Lárifári, áldatlan kutyakomédia
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
Utóljára a 2006-os választási kampány hajrája előtt volt ilyen kicsi a választópolgárok szavazási hajlandósága, pontosan egy évvel ezelőtt is 51 százalék volt azok aránya, akik azt állították, hogy egy "most vasárnapi parlamenti választáson" biztosan elmennének szavazni. A Medián Intézet január 5-e és 9-e között készült felmérése szerint a kiábrándultság ellenére újból jelentős előnyre tett szert a Fidesz.
Nem büntetik tovább
Az ellenzéki párt a teljes népességben most 10 százalékkal vezet az MSZP előtt, ez kevesebb, mit amit tavaly, a megszorító intézkedések bejelentése után mért a Medián: a Fidesz 2006 augusztusában 40:26, szeptemberben 38:23, október elején 40:27 arányban ált jobban, mint az MSZP.
Az érzelmek októberben bekövetkezett végletes felkorbácsolódása a jelek szerint valamiféle ellenhatást váltott ki: novemberre nemcsak a "biztos" szavazók aránya és a Fidesz-MPSZ támogatottsága mérséklődött, de a két kormánypárt októberben még rekordmértékű elutasítottsága is. Nyilván az ünnepek közeledte is a politikai indulatok fékeződésének irányába hatott, és nem meglepő, hogy a szavazók (főként a mérsékeltebb jobboldaliak) azt a pártot "büntették", amelyik a legradikálisabban lépett fel a kiélezett helyzetben.
A bevezetés már nem számít
A kutatás szerint kevesebben tartják szükségesnek Gyurcsány Ferenc távozását a miniszterelnöki posztról, mint tavaly, de közben az ország gazdasági állapotát és a háztartások anyagi helyzetét pedig továbbra is nagyon rossznak látják az emberek. A gazdasági várakozásokban tavaly júliusban, a megszorítások bejelentését követően jött el a Bokros-csomag hangulati következményeit is alulmúló negatív rekord, az intézkedések életbelépése ezen már nem rontott tovább, sőt az elmúlt hónapokban még oldódott is valamelyest az általános borúlátás.
A pártatlanok Gyurcsány mellett
Gyurcsány Ferenc tetszési indexe viszont a jelek szerint nemigen tud lejjebb kerülni az elhíresült őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követően elért 33 százalékos mélypontnál. Sőt, ha a két rivális vezéralakot közvetlenül egymással állítjuk szembe, akkor a hivatalban lévő kormányfő egy kicsit még jobban megszorítja riválisát: Orbán Viktort 42 százalék, Gyurcsány Ferencet 37 százalék tartja alkalmasabbnak a miniszterelnöki posztra. A szavazótáborok természetesen elsöprő többségben a saját "vezérük" mögé sorakoznak föl, de Gyurcsány helyzetén az javít valamelyest, hogy azok, akiknek jelenleg nincs kedvenc pártjuk, 30:21 arányban őt választják Orbánnal szemben (miközben 49 százalékuk nem tud dönteni).