Menekültrulett
További Belföld cikkek
- Az idei karácsony sem múlt el tragédiák nélkül
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
Tekintse meg fotóinkat |
Szomáliai és kubai társai figyelik, mit szólok mindehhez, nekem pedig az újságírói pártatlanság álarca mögé kell rejtenem, hogy szólni sem tudok. Nem világos számomra, miért tartja a Belügyminisztérium illetékes hivatala éveken keresztül fogdában, vagy egy napnál hosszabb időre csak eltávozási engedéllyel elhagyható közösségi szálláson a menekültstátuszért folyamodókat. Vagy mi alapján hoznak egyszer pozitív, leginkább azonban elutasító határozatot. Kísérőim, a Menedék egyesület két munkatársa szerint ezzel rövid idő alatt sikerült megtapasztalnom a magyar menekültügy egyik fő problémáját.
Rulett
A menekültügyi rendszer működésének alapelveit ugyanis a balassagyarmati közösségi szállás és fogda intézményéig tartó másfél órás út alatt sem értettem meg, pedig nekem két elkötelezett szociális munkás magyarázta a helyzetet, és mindezt ráadásul az anyanyelvemen.
Mikor feltűntek Balassagyarmat házai, egyfajta menekültügyi rulett képe rajzolódott ki előttem, melynek végcélja mind a rulett golyók mind a játékosok számára ismeretlen. A szerencse dönti el például, hogy a menekült státuszért folyamodóval a menekültügyi eljárás keretében foglalkoznak, és egy viszonylagos szabadságot biztosító szállón kap elhelyezést. Vagy - ha előbb botlik az erre szakosodott határőrökbe, mintsem megtalálná az illetékes hivatalt - az idegenrendészet veszi kezébe az ügyét, míg őt magát, a biztonság kedvéért fogdába zárják.
Kreativitás
A gyakorlat magyarázatát azonban hiába firtattam. Mészáros Attila szerint a magyar menekültügy egyik alapvető sajátossága a rendészeti szemlélet. Noha ez nem feltétlenül következik a jogszabályokból, a kérdéssel foglalkozó szervek mégis hajlamosabbak idegenrendészeti útra terelni az ügyeket.
Sikerrel, hiszen kellő szűklátókörűséggel a menekültek az esetek legnagyobb részében valóban tekinthetők törvénysértőknek is. Legtöbben ugyanis illegális úton, papírok nélkül lépnek az országba. "Háborús és válságzónából menekülve azonban az lenne a rendhagyó, ha az ember szabályos útlevéllel felszerelkezve hagyná maga mögött hazáját" - tágított egy kicsit a nézőponton Gyékis Roland.
Üldözöttségi igazolás
A menekültekkel foglalkozó BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal azonban a menekültté nyilvánításhoz papírokat kér, így William Fang például nem tudja bizonyítani szudáni üldöztetését. "Iratokkal kellene alátámasztanom, hogy a vallásom miatt veszélyben voltam otthon. De melyik szudáni hivatalban adnak ki nyilatkozatot arról, hogy engem hátrányosan kezelnek, sőt az életemet is veszélyeztetik, mert keresztény vagyok?" - meséli felháborodottan a Monthy Python-filmbe illő szituációt az itt tartózkodása alatt a magyar nyelvet is elsajátító férfi.
"Nem csak a papír segít." - veti közbe a rácsos ablak előtt ülő, mélyhangú szomáliai. Egy csecsen táborlakó azért kapott menekültstátuszt, mert jól látható lövés volt az arcán. A bátyja viszont - aki ilyen bizonyítékkal nem rendelkezett - nem részesült a magyar állam védelmében - meséli. "Ha meg szeretnénk menekülni az otthonunkban pusztító háború elől, meg kell sebesíttetnünk magunkat, vagy egy elismervényt kell kérnünk a népirtást felügyelő minisztériumból" - foglalta össze a találóan a megoldásokat a másfél éve magyarországi táborról táborra vándorló szomáliai.
Létezik persze egy, a világ helyzetét felölelő információs adatbázis is, tudom meg később, de eszerint Szudán például nem minősül veszélyes zónának. "Küldjenek vissza" - mondja Fang - "de akkor fegyvert is kérek, hogy meg tudjam védeni magam".
Ellenőriz-begyűjt-visszatart
Klikk a képre |
A probléma abból adódik, hogy hazánk is aláírta az 1951-es genfi egyezményt, amely szerint a menekült nem küldhető vissza abba az országba, "ahol élete vagy szabadsága faji, vallási okokból, nemzeti hovatartozása miatt, vagy abból az okból van veszélyeztetve, hogy bizonyos társadalmi csoporthoz tartozik, vagy bizonyos politikai véleményt vall".
Így a hatóságnak valamit mégiscsak kezdeni kell a válságzónákból érkezőkkel. A BM BÁH a közösségi szállókat azonban a határőrség területén működteteti, annál a szervnél, amely feladata szerint ellenőriz-begyűjt-visszatart. A határőrségtől viszont annyira lenne idegen az érdekképviselet, megoldáskeresés és gondoskodás, mintha a gyorshajtásért büntető rendőr zaklatott idegállapotunk felől érdeklődne.
Tudathasadás
A szituáció idegen magától a határőrségtől is, ám azért érzékenyebben érinti a menekülteket. A Jugoszláviából érkezett Milán bácsi például nem járta volna be öt év alatt az ország táborait és fogdáit, nem mesél nekem a közben kitört fogairól és beszerzett TBC-jéről, ha van, aki odafigyel panaszára, miszerint neki már elismert menekültstátusza van Ausztriában. A Menedékes Gyékis Roland volt az, aki előásva az aktáit leellenőrizte a sztorit, és kapott pozitív visszajelzést az osztrák féltől.
"Azok, akiknek viszont itthon kellene megoldani a helyzetüket, nem sok jóban reménykedhetnek. Nincsenek hosszú távú tervek vagy hatékony integrációs program"- véli a civil szervezet munkatársa, miközben körbevezet a közösségi szálló négy-hat emeletes ággyal berendezett szobáin.
Pénznyelő
Az ország pénzügyi mérlegét összességében mégsem borítja fel a döcögő rendszer, mert a menekültek, ha tehetik, végül elmenekülnek a kilátástalan helyzetből. Jobb híján továbbra is illegális úton.
Így lehet, hogy mostanában - mint azt a Menedék munkatársaitól megtudtam - egy időben legfeljebb 800 menekült tartózkodik az ellátórendszerben. Elgondolkoztató, hogy később az is kiderült, nagyjából ennyi az üggyel foglalkozó BM BÁH dolgozóinak száma is.
|