Visszavonták a 4,1 milliárdos mentőstendert
Székely Tamás egészségügyi miniszter tett "vissza nem utasítható ajánlatot" az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vezetőinek, arra, hogy vonják vissza és újítsák meg a mentésirányítás fejlesztésére kiírt, 4,1 milliárdos, uniós pénzzel is támogatott közbeszerzését, állítja a Népszabadság.
A pályázat visszásságai kapcsán a lap egyébként a HVG múlt heti számára hivatkozik, ahol arra utaltak: a jelek szerint az OMSZ tenderét mintha egyetlen cégre, a Siemensre szabták volna. A HVG azt is felemlegette, hogy az Egészségügyi Minisztérium 2007-ben már kifizetett 3,6 millió forintot egy addig e piacon ismeretlen cégnek a mentőszolgálat vállalatirányítási és mentésirányítási rendszerének kialakításához szükséges informatikai munkáért.
Az továbbra is homályban maradt, hogy pontosan mit csinált az érintett cég, az viszont kiderült, hogy annak ügyvezetője, Kepe Gábor korábban Gál Ilona, a tárca akkori szakállamtitkárának iskolatársa volt. Ráadásul a HVG szerint a most megvalósítandó feladatot az észak-alföldi régió három megyéje ötvenmillió forintból modellezte volna. A feladatot közbeszerzési eljáráson elnyerőkkel azonban az OMSZ új főigazgatója indokolás nélkül szerződést bontott.
A visszavont pályázat kapcsán a Népszabadság arra volt kíváncsi, mi kerülne 4,1 milliárd forintba, ám a lap szerint erre csak akkor lehetne magyarázatot adni, ha a hárommegyés kísérletet nem állították volna le. Takács Zoltán, a mentősök korábbi főigazgatója azt mondta: a kísérlettel lényegében azt modellezték volna, milyen problémákkal járhat, ha a mentőszolgálat a papíralapú működtetés helyett komplex bevetésirányító rendszert vezet be. Az OMSZ jelenlegi főigazgatója, Göndöcs Zsigmond azt ígérte a Népszabadságnak, hogy ma mindenre válaszol.