További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
Demszky egy összegben szeretné a pénzt, és előre |
Medgyessy: nevetségessé válhat a kormány
A főváros eredetileg az állam nevében eljáró pénzügyminisztertől a szerződésben vállalt hozzájárulások összegét, 32,5 milliárd forintot, kártérítésként pedig 51,2 milliárd forintot és annak - a teljesítés megtagadásától a fizetés napjáig számított - évi 20 százalékos késedelmi kamatot kért. Mivel azonban Princz Gusztáv bíró korábban azt kérte a fővárostól, hogy 15 napon belül jelölje meg pontosan, mi alapján számította ki azt, hogy az elmaradó hitel kormányra eső hatvan százalékának a 100 milliárdos összeg felel meg - az ugyanis jócskán eltér az 1998 áprilisában megkötött megállapodásban szereplő, a kormány által vállalt 23 milliárd forintos összegtől - az eredetileg követelt összeg kapcsán a csütörtöki tárgyaláson már 83 milliárdos összeg hangzott el.
Demszky azt is elmondta, hogy az volna a méltányos, ha az állam egy összegben fizetne, így a főváros már az építkezés megkezdésekor rendelkezzen a teljes összeg felett. Hozzátette, hogy a beruházásokat csak akkor lehet teljesíteni, ha a mindenkori kormányok egyaránt teljesítik kötelezettségvállalásaikat. Medgyessy szerint nevetségessé válhat az a kormány, amely a külföldi hitelintézetek felé a hitelgaranciát csak a beruházás egy részéhez biztosítja. A volt pénzügyminiszter szerint a megkötött szerződés be nem tartásának megvannak a maga jogi és gazdasági következményei.
A bíróság nem szólhat bele a költségvetésbe
A metróper első jogerős ítélete egyébként 1999. júniusában jogszerűtlennek mondta ki a szerződés felmondását, vagyis továbbra is érvényben van a beruházásra vonatkozó megállapodás. A Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati tanácsa azonban kimondta: a Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében túlterjeszkedett a hatáskörén, amikor úgy fogalmazott, hogy az államnak 1999 decemberében ki kellett volna fizetnie az első részletet. Kimondta azt is, hogy bíróság nem adhat iránymutatást a költségvetés számára a tekintetben, hogy bevételeit miként használja fel.
Az alperes jogi képviselője szintén ezzel próbált érvelni, utóbb azonban elfogultsági kifogást jelentett be a bírói tanács ellen, mondván, nem várható el tőlük a per tárgyilagos megítélése. Információink szerint szeptember végén elsőfokú ítélet várható.