Rendkívüli parlamenti ülést akar egy SZDSZ-es
Rendkívüli parlamenti ülés összehívását javasolja Mohácsi Viktória, az SZDSZ európai parlamenti képviselője, hogy megtárgyalják az a törvénymódosítást, amellyel a csörögi roma kisdiákok is törvényes körülmények között, nem szegregált módon megkezdhetnék a tanévet. A liberális politikus erről pénteki sajtótájékoztatóján beszélt Budapesten.
"Jómagam javaslatot teszek arra, bár az idő még így sem elég, hogy rendkívüli Országgyűlést hívjanak össze, ennek az ügynek a kezelésére. Csak ez az egyetlen egy kiút (...) arra, hogy tisztázódjanak ezek körülmények" - hangsúlyozta.
íp> Elmondta: Csörögön huszonkilenc roma kisdiák nem fogja tudni megkezdeni törvényes keretek között két hét múlva a tanévet. Az általános iskola bezárása után a szomszédos települések, Sződ és Vác iskolái a roma gyereket nem fogadták be. Az ügyben a kisebbségi ombudsman vizsgálatot folytatott, amelynek eredményeként a közoktatási és az önkormányzati törvény módosítását kezdeményezte a parlamentnél, hogy kötelező legyen a szomszédos településeknek befogadni a diákokat egy ilyen helyzetben.Ha sikerül is összehívni a rendkívüli ülést, a tizennégy napos határidő miatt szeptember 1-ig a helyzet nem rendeződhet ezen az úton, tette hozzá a szabad demokrata képviselő. Mohácsi Viktória beszámolt arról, hogy úgy tudja, két napja a települések vezetői és a cigány kisebbségi önkormányzat megállapodást kötött, hogy Csörögön 10 elsős egy orvosi rendelőben, Sződön 10 kisdiák egy könyvtárépületben kezdhetné meg a tanévet, de az még nem világos, hogy a többieket hol helyeznék el.
A politikus szerint ez a megoldás elfogadhatatlan; "a szegregált körülmények nemcsak azért aggályosak mert bőrszín alapján szelektálják a gyermekeket, hanem azért is mert (...) ezek a körülmények, amiket most kialakítottak bizonyos döntéshozók, ezek egyáltalán nem felelnek meg az oktatás színvonalának" - jelentette ki, hozzátéve, hogy ezeken a helyeken nincsenek meg az alapvető oktatási feltételek, mint például a számítógépek vagy a tornaterem.
Mint mondta, hosszú távon megoldást jelenthet, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv hamarosan megnyíló pályázataiból ne kapjanak forrást olyan települések, ahol diszkriminatív, jogellenes elkülönítést alkalmaznak. Ugyanakkor a mostani ügyet ez nem fogja megoldani, fűzte hozzá.