Már árulják a kutak a gyógyszereket
További Belföld cikkek
- Akkora forráshiánnyal küzdenek a tankerületi központok, hogy már az iskolai kirándulásra is alig jut
- Lakatos Márk összes születésnapi rendezvényét lemondták
- Dudás Miki piaci árusnak állt, miután édesapját brutáliusan összeverték
- Egyre bátrabbak vagyunk, de még több életmentő kézre lenne szükség
- Rég nem tapasztalt összefogást váltott ki a magyarokból a háború
Szerdán négy budapesti és egy veszprémi Mol-benzinkútnál kezdik meg 45 (összesen 289-et lehet) recept nélkül és gyógyszertáron kívül kapható gyógyszer árusítását. Többek között Neocitrant, Panadolt, Panthenolt, Calcium-d-Sandozt, Glicerines végbélkúpot és Aspirin 500-at árulnak a benzinkutaknál.
Feltűnő üvegszekrény
A Hűvösvölgyi benzinkútnál tartott bemutatón kiderült, hogy a gyógyszerek a pulton egy nagy, feltűnő üvegszekrényben vannak. Itt már működik az az érintőképernyős információs terminál, amin tájékoztatást lehet kérni – például tünetek szerint – az egyes gyógyszerekről.
Az újságos polcok mellett betegtájékoztató füzetek is vannak. A gépben a kapható gyógyszerekről kérhető információ, bár a keresőprogram csak akkor talál rájuk, ha pontosan beírjuk a nevet (pl. a "calcium-d-sandoz").
A gyógyszervásárlást egy segélyvonal is segíti: a Molnál a pultostól kell elérni a segélyhívó mobilt, amin csak Dr Info egyébként ingyenes száma, a 06 80 374 636 hívható.
Geszti László, a Mol lakossági szolgáltatási üzletágának vezetője elmondta, hogy a cég nem akar a patikákkal versenyezni, nem akarnak árversenyt generálni, és kis forgalomra számítanak. Kiderült az is, hogy a gyógyszereket listaáron kínálják, és azt ígérik, ehhez fognak igazodni a jövőben is. A sajtótájékoztató utáni patikakörképünkből kiderült, hogy a benzinkutak ugyanannyiért árulják a gyógyszereket, mint a patikák, de a gyógyszerészek mégis háborognak.
„Gyakorlatilag táplálékkiegészítőket lehet itt vásárolni, ugyanúgy, ahogy néhány éve a pékségek is megjelentek a benzinkutaknál, vagy ahogy a nagy üzletláncok is árulnak benzint. Nem egy olyan nagy dolog ez.” Geszti hozzátette, hogy így legalább ügyeleti díj nélkül lehet éjszaka is C-vitaminhoz vagy pl. Fenistil gélhez jutni.
Tapasztalatot gyűjtenek
Geszti elmondta, egyelőre tapasztalatokat gyűjtenek, és ezek alapján döntenek arról, hogy az ország minden Mol kútjánál lesz-e gyógyszeres szekrény, illetve, hogy a jelenlegi 45-50 féle gyógyszer kínálatát bővítik-e.
A gyógyszer-gazdaságossági törvény értelmében összesen 289 gyógyszer – fájdalom- és lázcsillapító, gyulladáscsökkentő, savlekötő, vitamin, torokfertőtlenítő, szem- és orrcsepp – kerülhet patikán kívüli forgalomba.
A gyógyszert patikán kívül csak elkülönített helyen, zárható szekrényekből szabad árulni. Lehetővé kell tenni, hogy a vásárló telefonon vagy interneten megfelelő tájékoztatást kapjon. Tizennégy évnél fiatalabbaknak nem szabad gyógyszert eladni.
Az általunk felkeresett patikában meglehetősen idegesen fogadták a hírt a gyógyszerészek, hogy nem messze tőlük már egy benzinkútnál is kapható gyógyszer, különösen azon voltak kiakadva, hogy míg az Algopyrin és társai vénykötelesek lettek, D-vitamintartalmú kalciumos terméket minden további nélkül lehet vásárolni.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!