Szakértők felügyelik a kormányzati negyed építését
További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
Az új kormányzati negyed építésének felügyelésére, a szakmaiság és a törvényesség érdekében monitoring csoportot alakít a kormány, hangzott el szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón. A csoportban a főváros, a XIII. kerület, az építész kamara, több építészeti szakmai szervezet és az Állami Számvevőszék is képviselteti magát. A kormányszóvivő azzal indokolta a kabinet döntését, hogy "egy ekkora beruházás rendre különböző találgatások alapjául szolgálhat".
Danks Emese hangsúlyozta: a kormány külön szabályozással kívánja garantálni azt is, hogy az építkezésben a hazai kis és közepes vállalkozások szerepet kaphassanak, és a munkájukat időben ki is fizessék. A kormányzati negyed megvalósításának lehető legolcsóbb és legmegfelelőbb módjáról január elején dönt a kormány.
A kormány három héttel ezelőtt Balatonőszödön döntött a beruházás helyszínéről, arról, hogy a negyed a Nyugati pályaudvar mögötti területen épüljön meg 2009. május 31-ig.
Csak az üzemeltetési költségeken hatalmas lesz a megtakarítás, ha a jelenlegi korszerűtlen, irodai funkciókra alkalmatlan épületeket jelentősen kisebb alapterületen, korszerűbb irodák váltják, magyarázta Danks Emese. "Ehhez jön még az az átlagosan évi 16 milliárd forint, amely a feleslegesség váló ingatlanok eladásából származó 100 milliárdos összeg államadósság csökkentésre gyakorolt hatása" - mondta a kormányszóvivő.
Luxusnegyed
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője az MTI-nek azt mondta: a Fidesz továbbra is megdöbbentőnek tartja, hogy a megélhetési válság küszöbén a kormányzati luxusnegyed az egyik legnagyobb problémája Gyurcsány Ferencnek.
A szóvivő közölte: semmilyen hatástanulmány nem került nyilvánosságra, ezért továbbra sem lehet tudni, hogy az új kormányzati negyed kialakítása csupán egy újabb "Gyurcsány-Szilvásy-féle ingatlanüzlet vagy valóban jelentős költségvetési megtakarítást jelent"
Ráday Mihály művészettörténész és városvédő az MTI megkeresésére úgy vélekedett, hogy ha a monitoring csoport megfelelő szakmai kontrollt biztosít a beruházás ideje alatt, akkor "ez egy rendben lévő döntés".
A szakember, aki maga is tagja volt annak a testületnek, amelyik a Nyugati pályaudvar helyszíne mellett döntött, megjegyezte: "ha én ellenzéki politikus lennék, én is azt mondanám, hogy amit a kormány csinál, az gyanús".
Ráday Mihály hozzátette: az építkezés óriási fellendülést hozhat a környéknek, és városfejlesztési szempontból is ez a döntés ígérkezik a legjobbnak.