A papírforma érvényesült az MSZP kongresszusán
További Belföld cikkek
-
A soproni polgármester reagált a neonáci találkozó hírére
- Polt Péter beszámolója: hosszú évek után tavaly ismét nőtt a bűnözés
- Valami nem stimmel a magyar–szerb határnál
- Ismét terítékre került a téli időszámítás, megszűnhet az óraátállítás
- A jövő évi bértárgyalás alapjairól egyeztettek a MÁV-Volán-csoportnál
A pártelnök külön beszélt a párt és a kormány együttműködéséről. "A kormány jó teljesítménye jelentős mértékben javítja a párt győzelmi esélyeit" - érvelt Kovács -, de magát a választási küzdelmet a párt vívja, a "párt nyer vagy veszít". Kovács László szerint korszerűsíteni kell az MSZP szervezeti és működési formáit, javaslatott tett három kabinet létrehozására, amelyeket Hiller István, Szili Katalin és Lamperth Mónika vezetne majd.
![]() |
Tekintse meg galériánkat Klikk a képre (forrás: mszp.hu) |
Kovács László szerint az MSZP-nek minden alapja megvan arra, hogy az Európai Uniós csatlakozásról döntő április 12-i népszavazás remélhetőleg kedvező eredményét saját sikerének is tekintse, hiszen "mindent megteszünk érte".
Felkészülés a kampányra
A pártelnök szerint a kongresszusnak fel kell készítenie a következő választásra is: a "párt (a kongresszuson megfogalmazott új célokkal) az első lépést teszi meg a kormányzás megőrzése felé". A pártelnök úgy látja, hogy korszerűsíteni kell a pártot, annak szervezeti és működési formáit. Beszédében fontosnak nevezte, hogy az MSZP-t minél vonzóbbá tegyék a fiatalok számára, és felvetette: módosítani kell a párt alapszabályát.
Az elmúlt hónapok eseményeit összefoglalva bizonyítottnak találta, hogy nem vált be a Fidesz egyetlen jóslata sem, amellyel a kampány folyamán riogatta az embereket. "A kormány valóra váltotta ígéreteit, sikerült megteremteni a békét, nyugalmat. A kormány szavahihetősége szerepet játszott abban, hogy az októberi önkormányzati választásokon soha nem tapasztalt arányú, elsöprő győzelmet aratott az MSZP" - mondta.
Ágh Attila az Indexnek úgy értékelte Kovács beszédét, hogy az elmúlt négy év történetébe illeszkedett. Szerinte Kovács kijelölte, a miniszterelnök tanácsadója, Gyurcsány Ferenc által bedobott "köztársasági eszme" gondolatával, és a néppártosodással a következő évek célpontjait, és hívószavait.
Horn javítana a párt és a kormány együttműködésén
![]() |
Tekintse meg galériánkat Klikk a képre (forrás: mszp.hu) |
Kovács László az Index-nek, azt mondta Horn kritikájára, hogy ezt majd személyesen beszéli meg a volt kormányfővel, akinek szerinte lényegesen könnyebb helyzete volt hajdanán, hiszen "a pártelnök Horn Gyulának kellett a kormányfő Horn Gyulával beszélnie.
Várhatóan további vitákat generálva Horn megjegyezte: nem tetszik neki, hogy gazdasági érdekeltségek túlságosan beleszólnak a kormányzati munkába.
Krausz Tamás eltérítené az MSZP-t a neoliberalizmustól
Molnár Csaba, Győr Sopron megyei küldött arról beszélt, hogy a fiataloknak nem üres pozíciókra van szüksége, utalva a fiatalsági kvótára, majd felszólalását a "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok", felkiáltással zárta, amit udvarias, ám kimért taps kísért. A felszólalók közül Szanyi Tibor azt vetette fel, hogyan lehetne "szétverni" a Fideszt. Botka László, a választmányi elnökségért harcoló politikus pedig az EU csatlakozásra hegyezte ki mondanivalóját. Szerinte "Európát senki nem hozza ide nekünk, azt magunknak kell megteremtenünk".
"Az MSZP cselekvőképes, megtartotta a lendületét, megtartotta a kampánycsapatait, képes az üzeneteit eljuttatni a választókhoz" - foglalta össze mámorosan Tóbiás József pártigazgató az MSZP sikerének receptjét. A pártigazgató szerint a szemléletmódbeli váltás bebizonyította, hogy a szocialista párt nem a "befelé fordulás, a belső politizálás útját választotta". Tóbiás az MSZP büszke tagjának vallja magát, mert úgy érzi, hogy ez a folyamatosan bővülő, változó párt úgy tud érzékenyen reagálni a társadalom kihívásaira, hogy eközben értékrendje állandó marad.
Krausz Tamás szerint a kormánynak nem szabad a liberális gazdaságpolitikát folytatnia. Szerinte veszélyt jelent a neoliberális világrend kialakulása a világra.
Nincs meglepetés a tisztújításon
Délután a küldöttek szavazatai alapján kihirdették a tisztújítás eredményét. Kovács László maradt az MSZP elnöke, 623 szavazatból, 583 támogató voksot kapott. Szili Katalin ugyanakkor 627-ből 615 támogató szavazatot könyvelhet el. A két alelnök Szekeres Imre és Hiller István lett: az előbbi 502 szavazatot, Hiller pedig 598 szavazatot kapott. Az egyetlen kétesélyes versenyt, a választmányi elnöki tisztért folyó küzdelem ígérte, amelyben végül Jánosi Györgyöt támogatták többen (369) Botka László, Szeged polgármesterével szemben (212).
Schröder-t az MSZP élére
A kongresszus első napját záró sajtótájékoztatón az Index kérdésére Lendvai Ildikó elmondta, hogy a Kovács Lászlóra leadott viszonylag nagy számú ellenszavazat, csak annak köszönhető, hogy senki sem kételkedett az ő győzelmében. Ezért jó néhányan engedtek meg maguknak viccet, volt például, aki Schrödert jelölte elnöknek. Azt is megtudtuk, hogy az alelnöki posztért, több mint százan, egy harmadik jelöltet is indítottak volna, ám ő - úgy tudjuk Szanyi Tibor - nem kapta meg a szükséges számú támogató aláírást.